Co zrobić z choinką po świętach?
Święta za nami, więc czas na porządki. Bombki i inne ozdoby trafiają do pudełek, ale co zrobić z żywą choinką?
W miastach, tych większych i mniejszych, często pojawia się harmonogram wywozu drzewek. Drzewka wówczas należy wystawić przed nieruchomością (w przypadku zabudowy jednorodzinnej) lub w miejscu gromadzenia odpadów, w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Osoby, które nie chcą czekać na termin odbioru, powinny rozdrobnić drzewko i wrzucić je do pojemnika na bioodpady, oznaczonego brązowym kolorem lub do kompostownika. Rozdrobnione drzewko można również zawieźć do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Drzewka muszą być bez ozdób, ziemi, stojaków oraz doniczek. Razem z innymi odpadami organicznymi zostaną przetworzone na kompost.
Jeśli mamy własny ogródek, choinkę można rozdrobnić – odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod roślinami w ogrodzie.
Nie wyrzucajmy choinek do lasu, ponieważ mogą być one obce dla naszego ekosystemu. Większość gatunków drzewek, które sprzedawane są w naszym kraju, nie są gatunkami rodzimymi.
Choinki, która stała w naszym domu, również nie oddamy do zoo, ponieważ mogą one zawierać części ozdób lub być spryskane chemikaliami, co może być szkodliwe dla zwierząt. Ogrody zoologiczne zazwyczaj przyjmują wyłącznie te drzewka, które nie sprzedały się przed świętami.
Gdy choinka ma korzenie…
W przypadku choinek z korzeniami, można spróbować zasadzić drzewko w ziemi, np. w swoim ogrodzie. Najlepiej to zrobić wiosną (od kwietnia do maja). Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, nie wszędzie można to zrobić…
W przypadku terenów spółdzielni i miejskich, należy uzyskać zgodę. Należy też pamiętać, że odległość między granicą działki a drzewem musi wynosić co najmniej trzy metry. Ponadto drzewo musi być na tyle daleko od ściany, by nie opierało się o elewację i nie zasłaniało okien.
Osoby, które nie mają gdzie posadzić drzewa, mogą sprawdzić ogłoszenia internetowe. W okresie poświątecznym często prowadzone są akcje „oddaj choinkę”.
Świeżo ściętej choinki nie palimy w domowym piecu!
Choinka, która przez kilka tygodni stała w naszym domu, była świeżo ścięta, a więc wilgotność drewna znacznie przekracza dopuszczalne uchwałami antysmogowymi 20 %. Pamiętajmy, że każde drewno, którym chcemy palić w kominku, powinno być sezonowane. Wilgotne drewno nie dość, że jest mniej wydajne energetycznie – część energii spalania jest zużyta do odparowania wilgoci, to w dodatku zwiększa emisję WWA (więcej o spalaniu wilgotnego drewna przeczytasz tutaj).
Drzewo iglaste (świerk, sosna, jodła) to najmniej polecane paliwo do domowych pieców. Szybko się spala, a więc jest niskoenergetyczne, czyli musimy spalić większą ilość opału. Ponadto zawiera dużo żywicy, która zapycha komin i przyczynia się do większego dymienia. Jeśli paląc drewnem iglastym nie będziemy na bieżąco usuwać sadzy, znacznie skrócimy żywotność kominka, możemy też spowodować zagrożenie pożarowe.