Pogoda na smog… Podsumowanie dotychczasowych zajęć DFN 2024

Dolnośląski Festiwal Nauki 2024 organizowany w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery UWr miał wyglądać inaczej. Niestety zagrożenie powodziowe spowodowało, że zamiast sali wykładowej pełnej dzieci, mieliśmy w niej magazyn sprzętu meteorologicznego!

Udało nam się przeprowadzić jedne zajęcia. W poniedziałek 16 września 2024 roku 89 uczniów ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „AMIGO” we Wrocławiu oraz X Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu wysłuchało trzech krótkich wykładów o zagadnieniach jakości powietrza. Ale to nie były typowe zajęcia…

Na początku cofnęliśmy się w czasie… Rozwój przemysłu i transportu, wzrost zapotrzebowania na energię, większe skupiska ludzi w miastach doprowadziło do wykorzystania paliw stałych (węgla i drewna) na szeroką skalę, a tym samym wzrostu zanieczyszczenia powietrza m.in. pyłem zawieszonym, dwutlenkiem siarki, tlenkami azotu. W wielu krajach Europy, w tym w Polsce nadal widoczne są pozostałości m.in. po starych zakładach przemysłowych. Niektóre z nich możecie poznać w naszym codziennym cyklu „historyczne kominy” publikowanym w naszych mediach społecznościowych.

Następnie pokazaliśmy, że czasem warto oderwać się od ekranu smartfona i spojrzeć przez okno, by sprawdzić, ile „złych cząsteczek” może być w powietrzu. Dymiące kominy to jedno, ale niektóre warunki meteorologiczne sprzyjają kumulacji zanieczyszczeń. Karty historii pokazały, jak niebezpieczna może być pogoda, gdy mowa o zanieczyszczeniach powietrza.

Czy wprowadzane w ostatnich latach zmiany są potrzebne? Czy dają efekty? Przyrównanie wielkości emisji jednego domu z „kopciuchem” do ponad 5 tys. domów po termomodernizacji z kotłem gazowym zrobiło wrażenie na wszystkich.

Czy zajęcia się spodobały? Efekty zorganizowanego na koniec konkursu Konkurs pt. „Pogoda na SMOG, czyli o tym, kiedy i dlaczego jakość powietrza jest zła” z wykorzystaniem aplikacji Kahoot pokazały, że tak! Dowodem mogą być uśmiechy podczas wręczenia nagród. Łącznie nagrodzono aż 11 uczniów!

W trakcie zajęć nie zapomnieliśmy o rozwijaniu kompetencji cyfrowych młodzieży. By zwiększyć swoje szanse na wygraną, uczniowie mogli wcześniej zrealizować kurs pt. „Pogoda a jakość powietrza” na naszej platformie e-learningowej: https://mooc-life.e-science.pl/.

Uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu!  Jednocześnie z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że to nie koniec naszych zajęć. Szkoły, które chciałyby skorzystać z naszych wykładów i warsztatów zapraszamy do kontaktu w celu umówienia zajęć – mail: renata.dembek@uwr.edu.pl, tel. 71-348-54-41 w. 301.

Kilka zdjęć z wydarzenia w galerii poniżej.

Bardzo dziękujemy firmie Kahoot za wsparcie naszej imprezy i umożliwienie skorzystania z aplikacji, dzięki której mogliśmy przeprowadzić nasz konkurs sprawnie i w dodatku w ekscytującej atmosferze