Czy mogę nie wpuścić osoby kontrolującej źródło ogrzewania w moim domu?
Strażnicy miejscy/gminni lub urzędnicy wyznaczeni do kontroli pieców mogą wejść na teren nieruchomości. Jeśli jest to nieruchomość prywatna, to kontrola może być przeprowadzona w godzinach 6:00 – 22.00. Po godzinie 22 kontroli może wyjątkowo dokonać policja. Gdy natomiast jest to teren, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza, to będzie to możliwe przez całą dobę.
Podczas kontroli upoważniony funkcjonariusz (strażnik miejski lub urzędnik) ma prawo (art. 379 POŚ):
- wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren nieruchomości,
- przeprowadzić badania (m.in. pobrać próbkę popiołu z paleniska, zbadać wilgotność drewna),
- zażądać wyjaśnień od kontrolowanych osób i je przesłuchiwać,
- poprosić o udostępnienie danych i dokumentów, które są związane z kontrolą,
- wykonać dokumentację fotograficzną.
Przy czym każda kontrola powinna zakończyć się sporządzeniem notatki/protokołu z kontroli.
Pamiętaj! Zgodnie z art. 225 Kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku dalszego utrudniania lub odmowy przeprowadzenia kontroli, upoważniony pracownik urzędu gminnego lub miejskiego ma prawo na miejsce zdarzenia wezwać policję.
Kontrole przestrzegania uchwał antysmogowych może przeprowadzać również Policja (art. 1 ust. 2 pkt 4 ustawy o Policji) w przypadku, gdy istnieje podejrzenie (a tym bardziej pewność), że dochodzi do ich naruszenia. Naruszenie tzw. uchwały antysmogowej stanowi wykroczenie w myśl art. 334 POŚ, toteż uprawnienia Policji do przeprowadzenia kontroli wynikają z faktu podejmowanych przez nich działań mających na celu wykrycie tego wykroczenia lub ścigania sprawców.