O porządkach w kominie…
„Poza porządkami w domu musimy pamiętać także o porządkach w kominie” – to fragment opowiadania „Historia Dymu z kominka” opublikowanego przez Krajową Izbę Kominiarzy, który przypomina nam, że niektórych obowiązków nie powinniśmy zaniedbywać.
Chłodne wieczory i noce zachęcają nas do rozpalania w naszych kominkach, piecach, kotłach. Niestety często zapominamy, że niewłaściwa organizacja procesu spalania w domowych urządzeniach grzewczych, stosowanie złego opału (w tym odpadów, mokrego drewna), a także niesprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) mogą skutkować nie tylko zwiększoną emisją zanieczyszczeń, ale także pożarem osadzającej się w kominie sadzy. Sadza osiada w kominie i zatyka go, tym samym hamuje strumień spalin – wystarczy zaledwie warstwa sadzy o grubości kilku milimetrów, by wywołać pożar. Temperatura palącej się sadzy przekracza nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W 2021 r. odnotowano 18 170 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 280 pożarów od urządzeń na paliwa płynne i 461 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe (dane statystyczne KG PSP, źródło: https://dane.gov.pl). Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2021/2022 (od 1.10.2021 r. do 31.03.2022 r.) Państwowa Staż Pożarna odnotowała 2 435 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 988 osób poszkodowanych, z tego 43 ofiary śmiertelne.
We wrześniu 2022 r. Międzywojewódzki Cech Kominiarzy rozpoczął III Kampanię Społeczną „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”, która jest kontynuacją kampanii społecznej czyszczone kominy to mniejszy smog oraz „Zaproś Kominiarza” prowadzoną przez Krajową Izbę Kominiarzy. Jej celem jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.
Krajowa Izba Kominiarzy w swoim komunikacie w sprawie niebezpieczeństw wynikających z kryzysu opałowego – energetycznego dostrzega zagrożenie, które może pojawić się z początkiem sezonu grzewczego 2022/2023 w związku z ponownym podłączeniem urządzeń grzewczych na paliwa stałe do przewodów kominowych, które już tych urządzeń przez dłuższy czas nie obsługiwały. Zaznacza, ze takie czynności powinny być poprzedzone Opinią Mistrza Kominiarskiego. Niewłaściwe zachowania użytkowników budynków mieszkalnych mogą skutkować:
Użytkowaniem urządzeń grzewczych w złym stanie technicznym, w tym nieserwisowanych.
Spalaniem paliw złej jakości lub materiałów palnych nie będących opałem – spalanie śmieci i spalania materiałów nie będących opałem (meble, palety etc.) zwiększa niebezpieczeństwo pożaru i zanieczyszcza środowisko.
Próbą zatrzymania ciepła w domu poprzez zaklejanie kratek wentylacyjnych oraz nawiewników, kanałów nawiewnych, w celu ograniczenia kosztów ogrzewania – zaklejanie kratek wentylacyjnych, nawiewników powoduje niedobór powietrza do spalania, zaburzenia ciągu kominowego i tym samym realne niebezpieczeństwo zaczadzenia.
Montowaniem urządzeń np. typu koza, kominek, bez nadzoru mistrza kominiarskiego (nielegalnie) w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych – podłączenie piecyków do niewłaściwych lub wadliwych przewodów kominowych to groźba pożaru i zaczadzenia.
Czyszczenie komina przez wykwalifikowanego kominiarza zapobiega niebezpieczeństwu powstania pożaru sadzy w kominie. Pozytywnie też wpływa na ekonomikę zużycia opału, gdyż podnosi sprawność cieplną układu. Tym samym powoduje znaczące oszczędności opału.
Materiały źródłowe:
- Opowiadanie „Historia Dymu z kominka” dostępne jest na stronie: https://izbakominiarzy.pl/wp-content/uploads/2017/11/Za%C5%82%C4%85cznik-Historia-dymu-z-kominka-opowiadanie.pdf
- Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy dostępny jest na stronie: https://kominiarskicech.pl/images/do-pobrania/2022-2023-Komunikat-prezesa-Krajowej-Izby-Kominiarzy.pdf
- Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy dostępny jest na stronie: https://kominiarskicech.pl/images/do-pobrania/2022-2023-Komunikat-prezesa-MCK.pdf
- Więcej o pożarze sadzy w kominie na stronie: https://kominiarskicech.pl/24-pozar-sadzy-w-kominie-jak-zapobiegac-jak-gasic
Grafika nagłówkowa: Mistrz kominiarski Franciszek. Walczak Foto Marta Walczak / źródło: PAP https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/ekologia-i-bezpieczenstwo-w-trakcie-sezonu-grzewczego-walka-z-niska-emisja