Zmieniono uchwałę antysmogową dla małopolski. Kopciuchy zostaną na dłużej

Po burzliwej 10-godzinnej sesji radni sejmiku małopolskiego w dniu 26 września 2022 r. przegłosowali przedłużenie możliwości używania “kopciuchów” na terenie województwa małopolskiego o blisko półtora roku. Pierwotnie wnioskodawcy zakładali wydłużenie terminu do końca 2023 r., ale w związku z tym, że byłby to środek sezonu grzewczego, termin przedłużono do końca kwietnia 2024 r.</p?

Pozostałe zapisy uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, przyjętej przez sejmik w 2017 r., pozostają bez zmian. W nowo budowanych domach mogą być instalowane wyłącznie kotły spełniające wymogi ekoprojektu. Do końca 2026 r. mieszkańcy są zobowiązani wymienić kotły klasy 3 i 4. Bez zmian pozostają również zapisy uchwały obowiązującej dla Gminy Miejskiej Kraków zgodnie z którą od 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, w tym w kominkach, a także zapisy siedmiu uchwał antysmogowych dla miast i gmin „krakowskiego obwarzanka” przyjętych w ubiegłym roku (o czym pisaliśmy tutaj).

Należy zaznaczyć, że zmiany w uchwale antysmogowej dla województwa małopolskiego popierała część wójtów i burmistrzów, jednak blisko 75 % osób, które wypowiedziały się poprzez formularz internetowy, sprzeciwiało się odkładaniu daty likwidacji „kopciuchów” (więcej o wynikach konsultacji tutaj). Na sesji pojawili się też mieszkańcy, protestujący przeciwko jakimkolwiek zmianom. Zmiana uchwały nie przyczyni się do poprawy sytuacji mieszkańców i nie rozwiązuje problemu kryzysu energetycznego. Wysokie ceny węgla sprawiają, że jego spalanie w „kopciuchu” nadal przewyższa koszty ogrzewania gazowego, użytkowania kotłów w standardzie „ekoprojekt” na węgiel i drewno czy pompy ciepła.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że pozostawienie „kopciuchów” na kolejne dwa sezony grzewcze przy ograniczonym dostępie do paliw stałych dobrej jakości oznacza zwiększone ryzyko spalania odpadów w domowych piecach. Na taki czarny scenariusz wskazują coraz częstsze doniesienia z samorządów (np. tutaj i tutaj) mówiące o znacznym spadku ilości dostarczanych śmieci, które najprawdopodobniej gromadzone są na nadchodzącą zimę.

 

Źródło: Polski Alarm Smogowy, https://polskialarmsmogowy.pl/2022/09/kopciuchy-zostaja-nie-o-jeden-a-o-dwa-sezony-grzewcze-dluzej-mimo-sprzeciwu-spolecznego/

Grafika: Krakowski Alarm Smogowy, https://www.facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy