Podsumowanie pierwszego etapu działania punktów konsultacyjnych w Bydgoszczy!
Sieć punktów konsultacyjnych z ekspertami ekologicznymi została utworzona w celu udzielania bezpłatnej pomocy mieszkańcom Bydgoszczy w kwestiach dotyczących finansowania wymiany ogrzewania węglowego na bardziej ekologiczne, łączenia różnych dotacji (miejskiej i wsparcia rządowego programu Czyste Powietrze), możliwości dofinansowania na termomodernizację i odnawialne źródła energii oraz o korzyściach ekonomicznych, społecznych i środowiskowych wynikających z wymiany ogrzewania, z poprawy efektywności energetycznej budynków i zastosowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo mieszkańcy Bydgoszczy mogą skorzystać z analizy strat energii za pomocą kamery termowizyjnej.
Podobne punkty w ramach naszego projektu działają również we Wrocławiu, podsumowanie ich dotychczasowej pracy znajdziecie tutaj.
W Bydgoszczy organizacja punktów konsultacyjnych jest realizowana przez konsorcjum, które tworzą:
- Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, ul. Św. Katarzyny 5/3, 87 – 100 Toruń
- Bydgoski Alarm Smogowy, ul. Czarna Droga 52/11, 85 – 220 Bydgoszcz,
- Fundacja EkoRozwoju, ul. Świętego Wincentego 24A, 50 – 252 Wrocław
Promocja punktów konsultacyjnych na szeroką skalę!
Miasto Bydgoszcz podjęło wyzwanie, by informacja o puntach konsultacyjnych dotarła do każdego mieszkańca. Oprócz promocyjnej akcji ulotkowej, plakatowej i na profilach społecznościowych oraz stronach internetowych, informacje zostały udostępniane na wyświetlaczach przystanków komunikacji publicznej. Na przełomie października i listopada 2021 pojawił się również spot promocyjny w Radio Pogoda i Radio Złote Przeboje. Akcje informacyjne prowadzono także na festynach osiedlowych (Opławiec, Wilczak – Jary, Glinki). Ponadto właściciele „kopciuchów” z osiedla Miedzyń i osiedla Osowa Góra otrzymali zaproszenia specjalnie przygotowane przez Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska. Zaproszenia mailowe zostały wysłane do 65 instytucji, grup, organizacji z prośbą o przekazanie osobom zainteresowanym.
Ile osób skorzystało z naszych punktów konsultacyjnych?
W trakcie pierwszych 9 miesięcy działania punktów konsultacyjnych (tj. od 11 października 2021 do 30 czerwca 2022) nasze punkty konsultacyjne działały w dwóch lokalizacjach:
- w Śródmieściu, przy ul. Gdańskiej 5 (Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu),
- na osiedlu Miedzyń, przy ul. Pijarów 4, pokój 114 (w Zespole Szkół nr 8).
W Śródmieściu przeprowadziliśmy ponad 104 godziny konsultacji, zaś na Miedzyniu blisko 132 godziny! Skontaktowało się z nami 307 mieszkańców (z czego 93 konsultacje odbyły się stacjonarnie, 142 mobilnie, zaś 72 online). Szczegółowy wykaz liczby przeprowadzonych konsultacji z podziałem na osiedla znajdziecie na wykresie poniżej.
Liczba przeprowadzonych konsultacji w Bydgoszczy w okresie od 11.10.2021 do 30.06.2022.
Jeżeli chcielibyście sprawdzić, ile osób skorzystało z naszych punków konsultacyjnych w Waszej okolicy, spójrzcie na mapę poniżej (mapa aktualizowana na bieżąco).
O co pytają mieszkańcy?
Najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania dotyczą uchwał antysmogowych. Wiele osób zastanawia się, czy ich urządzenie grzewcze spełnia obowiązujące wymogi. W takim przypadku nasi doradcy podpowiadają jak można sprawdzić klasę kotła i czy takie urządzenie wymaga wymiany. Aby proces przebiegł łatwiej, przed konsultacją warto znaleźć całą dostępną dokumentację dotyczącą urządzenia i z nią podejść do punktu.
Częstym tematem rozmów pozostają możliwości dofinansowania, jakie mają mieszkańcy, by móc wymienić źródło grzewcze na bardziej ekologiczne. Odwiedzając nasz punkt konsultacyjny można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie w ramach programów prowadzonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorząd lokalny.
Na wiele pojawiających się w czasie konsultacji pytań będziemy starali się odpowiedzieć w naszym nowym cyklu postów na Facebooku „Weekendowy punkt konsultacyjny”. Pytania i odpowiedzi będą również umieszczane na naszej stronie internetowej w zakładce „Punkty konsultacyjne – FAQ” (https://mappingair.meteo.uni.wroc.pl/faq-punkty-konsultacyjne/).
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na interesujące Was tematy, zachęcamy do kontaktu:
- telefonicznie: tel. 786 653 426 (w godzinach pracy punktów)
- przez formularz kontaktowy: ZADAJ PYTANIE
Gdzie nas znaleźć w Bydgoszczy?
Od 1 września 2022 nasze punkty konsultacyjno-doradcze w Bydgoszczy zmieniły lokalizację. Nasi doradcy są do dyspozycji w następujących lokalizacjach:
- Stary Fordon — poniedziałek i środa, g. 16.00–19.30, siedziba Rady Osiedla, Rynek 6,
- Osowa Góra – wtorek i czwartek, g. 16.00–19.30, Siedziba Rady Osiedla, ul. Dolna Waleniowa 1b.