Pierwszy etap działania punktów konsultacyjnych w aglomeracji wrocławskiej za nami!

Sieć punktów konsultacyjnych z ekspertami ekologicznymi została utworzona w celu udzielania bezpłatnej pomocy mieszkańcom Wrocławia i okolicznych miejscowości (ale nie tylko) w kwestiach dotyczących finansowania wymiany ogrzewania węglowego na bardziej ekologiczne, łączenia różnych dotacji (miejskiej i wsparcia rządowego programu Czyste Powietrze), możliwości dofinansowania na termomodernizację i odnawialne źródła energii oraz o korzyściach ekonomicznych, społecznych i środowiskowych wynikających z wymiany ogrzewania, z poprawy efektywności energetycznej budynków i zastosowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Podobne punkty w ramach naszego projektu działają również w Bydgoszczy, podsumowanie ich dotychczasowej pracy przedstawimy niebawem.

Na terenie aglomeracji wrocławskiej organizacja punktów konsultacyjnych jest realizowana przez Opolskie Centrum Zarządzania Projektami Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu.

Ile osób skorzystało z naszych punktów konsultacyjnych?

W trakcie pierwszych 5 miesięcy działania punktów konsultacyjnych (tj. od 8 marca do 30 lipca 2022) odwiedziliśmy 4 gminy, gdzie nasi doradcy czekali na mieszkańców w różnych lokalizacjach (był to budynek urzędu, świetlica gminna czy GOKiS):

  • gm. Trzebnica (w 3 lokalizacjach),
  • gm. Kobierzyce (w 3 lokalizacjach),
  • gm. Katy Wrocławskie (w 4 lokalizacjach),
  • gm. Długołęka (w 4 lokalizacjach).

W każdej gminie zostało przeprowadzonych po 60 godzin konsultacji stacjonarnych oraz 60 godzin konsultacji online. Podczas konsultacji online nasi eksperci udzielali porad telefonicznych i odpisywali na maile nie tylko mieszkańców ww. gmin. Co nas bardzo cieszy, pojawiły się również telefony z dalszych obszarów woj. dolnośląskiego, a nawet z woj. łódzkiego.

Łącznie w omawianym okresie przeprowadzono 480 godzin konsultacji, podczas których z punktów skorzystało 293 mieszkańców. 127 konsultacji odbyło się stacjonarnie, zaś 136 online. Szczegółowy wykaz liczby przeprowadzonych konsultacji z podziałem na gminy, miasta i pozostałe miejscowości znajdziecie na wykresie poniżej.

Liczba przeprowadzonych konsultacji w aglomeracji wrocławskiej w okresie od 8 marca do 30 lipca 2022.

Jeżeli chcielibyście sprawdzić, ile osób skorzystało z naszych punków konsultacyjnych w Waszej okolicy, spójrzcie na mapę poniżej (mapa aktualizowana na bieżąco).

O co pytają mieszkańcy?

Mieszkańcy często zwracają się z pytaniami dotyczącymi uchwał antysmogowych, chcąc się np. dowiedzieć, czy ich piec lub kominek spełnia wymagania tych uchwał. W takim przypadku nasi doradcy podpowiadają jak można sprawdzić klasę kotła i czy takie urządzenie wymaga wymiany. Aby proces przebiegł łatwiej, przed konsultacją warto znaleźć całą dostępną dokumentację dotyczącą urządzenia i z nią podejść do punktu.

Głównym tematem rozmów są jednak dostępne na rynku możliwości dofinansowania wymiany instalacji grzewczych w ramach programów prowadzonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządy lokalne. Odwiedzając punkt konsultacyjny mieszkańcy otrzymują pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie. Uzyskują też informacje o programach pomocowych, z których mogą skorzystać osoby o najniższych dochodach (o ile takie programy obowiązują na terenie danej gminy).

Na wiele pojawiających się w czasie konsultacji pytań będziemy starali się odpowiedzieć w naszym nowym cyklu postów na Facebooku „Weekendowy punkt konsultacyjny”. Pytania i odpowiedzi będą również umieszczane na naszej stronie internetowej w zakładce „Punkty konsultacyjne – FAQ” (https://mappingair.meteo.uni.wroc.pl/faq-punkty-konsultacyjne/).

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na interesujące Was tematy, zachęcamy do kontaktu:

Czy mieszkańcy obawiają się wymiany źródła ciepła?

Coraz większa grupa mieszkańców zauważa, że węgiel nie jest już tanim rodzajem ogrzewania. Do niedawna wiele osób nie rozważało wymiany pieca stałopalnego ze względu na kwestie finansowe – po prostu węgiel był najtańszym paliwem. Obecnie pojawiają się obawy związane ze stale rosnącymi cenami paliw stałych, gazu oraz energii elektrycznej.

Brak stabilności cen sprawia również, że mieszkańcy nie są w stanie w tym momencie zdecydować, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Pojedyncze osoby, które były zdecydowane na zakup pieca gazowego, obecnie wstrzymują się z decyzją ze względu na zbyt wysokie koszty eksploatacji. Osoby decydujące się na zakup pompy ciepła czy ogrzewania elektrycznego, rezygnują z inwestycji na rzecz pieca na pellet lub pieca węglowego 5. klasy. Dodatkowo informacja o dopłatach 3000 zł do węgla zniechęciła mieszkańców do wymiany kotłów. Wiele osób postanowiło odłożyć wymianę źródła ciepła na przyszły lub kolejny rok, czekając na ustabilizowanie się cen, a także by skorzystać z rządowej dopłaty.

Innym problemem jest brak pełnego prefinansowania inwestycji. Mieszkańcy o niższych dochodach, w szczególności osoby będące na emeryturze, niechętnie podchodzą do kwestii związanych z wymianą kotła, ze względu na brak możliwości zapewnienia wkładu własnego oraz fakt, że często dotacja wypłacana jest dopiero po zrealizowanej inwestycji.

Ponadto proces wymiany pieca jest szczególnie trudny dla osób starszych nie tylko ze względów finansowych. Ścieżka, jaką trzeba przejść, by wymienić stary piec i uzyskać dofinansowanie jest dość długa i czasem skomplikowana. Takie osoby szukają firm, które mogłyby zająć się całym przedsięwzięciem – złożeniem wniosków o dofinansowania, skompletowaniem wszystkich dokumentów, wyborem odpowiedniego pieca i montażem. Niestety nie każda gmina może zarekomendować takich specjalistów.