Czy wiesz, jak możesz oszczędzać energię?

Energię wykorzystujemy każdego dnia. Jest ona niezbędna zarówno w domu jak i w miejscu pracy. Jej zużycie wzrasta z roku na rok. Oszczędne i efektywne korzystanie z energii pozwoli na obniżenie wykorzystania ilości paliw kopalnych (węgla, gazu ziemnego, ropy naftowej), których występowanie na świecie jest ograniczone oraz przyczyni się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko także podczas samego procesu produkcji energii. Zmiana przyzwyczajeń w używaniu energii pozwala zredukować jej koszty od 5% do 15%, a inwestycje w oszczędne technologie mogą zwrócić się już po kilku latach.

W związku z obecnym kryzysem na rynku nośników energii, wynikającym z sytuacji geopolitycznej, jednostki sektora finansów publicznych zostały zobligowane do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Natomiast gospodarstwa domowe zachęca się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w skali roku zamrażając cenę za energię w 2023 r. do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi i do 3000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej rodziny oraz rolników.

Ile zużywamy energii elektrycznej?

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. całkowite zużycie energii elektrycznej w Polsce wyniosło 164,0 TWh, co oznacza wzrost w stosunku do 2020 r. o 4,4 %. Największe wykorzystanie energii odnotowuje się w województwach: mazowieckim oraz śląskim, zaś najniższe w podlaskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Najwyższe zużycia generowane jest w sektorze przemysłowym oraz budownictwie – 42,9 proc. oraz wśród drobnych odbiorców (również w gospodarstwach domowych) – 44,8 proc. Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych na mieszkańca (ryc. 1) osiągnęło największe wartości dla województwa mazowieckiego (933,0 kWh), opolskiego (863,1 kWh) oraz dolnośląskiego (861,4 kWh), zaś najmniejsze w województwie podkarpackim (583,9 kWh), świętokrzyskim (661,7 kWh) oraz zachodniopomorskim (742,0 kWh).

Ryc. 1.  Zużycie energii elektrycznej w 2021 r. Źródło: BDL GUS

Jak oszczędzać energię w domu?

W naszych domach można znaleźć wiele sprzętów, które ułatwiają nam życie i skracają czas potrzebny na wykonanie danych czynności. Niestety wiele tych urządzeń powoduje znaczne zużycie energii w skali roku. Co zrobić, by płacić niższe rachunki za energię elektryczną, a tym samym zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska? Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak w prosty sposób oszczędzać energię w domu:

 • Gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz. Woda będzie się gotować krócej, a czajnik zużyje mniej energii.

 • Uszczelnij okna, nie zasłaniaj grzejników. Do ogrzania pomieszczenia z odsłoniętym grzejnikiem oraz dobrze uszczelnionymi oknami i drzwiami potrzebujemy mniej energii.

 • Utrzymuj w pomieszczeniach temperaturę 200C w dzień i 180C w nocy. Używaj termostatów, które w łatwy sposób pomogą kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Nieduże obniżenie temperatury na czas snu może przynieść oszczędności od 5% do 15%.

 • Odłączaj z prądu sprzęt, którego nie używasz. Świecąca dioda oznacza, że nadal zużywa on energię. Nie pozostawiaj sprzętu w trybie czuwania.

 • Przed zakupem urządzeń domowych (np. pralka, lodówka) sprawdzaj, czy mają najwyższą klasę energetyczną (nowe etykiety energetyczne). Energooszczędny sprzęt AGD i oświetlenie mogą obniżyć rachunki domowe o ponad 40 % (www.pie.net.pl)

 • Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczeń.

 • Wymień żarówki na energooszczędne. Lampy i żarówki LED nie tylko zużywają dużo mniej energii elektrycznej, ale i świecą dłużej.

 • W ogrodzie i na balkonie używaj lamp solarnych, które czerpią energię ze słońca, więc ich używanie nic nas nie kosztuje.

 • Wykonaj termomodernizację budynku, w którym mieszkasz, co pozwoli zmniejszyć zapotrzebowania na energię cieplną. Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej oraz programów wsparcia, np. Czyste Powietrze, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie nie tylko do wymiany źródła ciepła, ale także m.in. do wykonania audytu energetycznego oraz zakupu i montażu ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych.

 • Zainstaluj instalację wykorzystującą energię odnawialną. Skorzystaj z programów wsparcia, np. Mój Prąd, Moje Ciepło i Ciepłe Mieszkanie, w ramach których możesz otrzymać dofinansowanie do własnej instalacji OZE.

 • Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną, planuj czynności tak, aby pokrywały się z okresem najwyższego nasłonecznienia. Rozważ instalację magazynu energii, który pozwoli na to, abyś w wyższym stopniu sam pokrywał swoje potrzeby energetyczne, bez zbędnego obciążania sieci oddawaniem i ponownym pobieraniem energii.

Planując energooszczędne rozwiązania w naszym domu, warto skorzystać z Kalkulatora Oszczędności Energii, dostępnego na stronie Krajowej Agencji Poszanowania Energii, który pozwala uzyskać precyzyjne informacje dotyczące zużycia energii przez poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego oraz dowiedzieć się, ile możemy zaoszczędzić, stosując urządzenia energooszczędne.