Przekroczenie poziomu informowania i ryzyko dalszych przekroczeń dla PM10

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska/Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska informuje, że

• w dniu 06.02.2023 r. wystąpiło przekroczenie poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3) w Nowej Rudzie – stężenie średniodobowe wynosiło 120 µg/m3.
  • w dniu 07.02.2023 r. istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3).  Prognozowane przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje powiaty jaworski, karkonoski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, lwówecki, wałbrzyski, ząbkowicki, złotoryjski, m. Jelenia Góra, m. Wałbrzych.
  • w dniu 08.02.2023 r. istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3).  Prognozowane przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje powiaty bolesławiecki, dzierżoniowski, jaworski, karkonoski, kamiennogórski, kłodzki, legnicki, lwówecki, świdnicki, ząbkowicki, złotoryjski, m. Jelenia Góra, m. Wałbrzych, m. Legnica

Przewidywany czas trwania ryzyka: Od godz. 9.00 dnia 07.02.2023 r. do godz. 24.00 dnia 08.02.2023 r.

Przyczyną zanieczyszczenia są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń  w sytuacji  wzmożonej  emisji  z  sektora bytowo-komunalnego.

Zakres działań zmierzających do ograniczenia przekroczeń został określony przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego w Programie ochrony powietrza dla stref w województwie dolnośląskim: https://edzienniki.duw.pl/legalact/2020/4389/. Oznacza to wprowadzenie zadań, nakazów lub zakazów:

• egzekwowanie zakazu  palenia  odpadów  zielonych (liści, gałęzi, trawy)  poprzez wzmożone kontrole,
  • kontrole gospodarstw  domowych  w  zakresie  przestrzegania zakazu spalania odpadów i przestrzegania uchwał antysmogowych,
  • czasowy zakaz palenia w kominkach w celach rekreacyjnych,
  • zakaz aktywności na zewnątrz dzieci i młodzieży uczących się,
  • zakaz stosowania  spalinowych  urządzeń  ogrodniczych;
  • zakaz sprzątania ulic na sucho.

Co to oznacza dla mieszkańców?

W komunikacie zostały określone wrażliwe grupy ludności, możliwe negatywne skutki dla zdrowia oraz zalecane środki ostrożności. Mieszkańcy w miarę możliwości powinni

• ograniczać korzystania z samochodów osobowych,
  • ograniczać spalania węgla w piecach,
  • ogrzewać mieszkania lepszym jakościowo paliwem (np. lepszym jakościowo węglem lub gazem jeżeli jest możliwość wyboru).

Komunikat dostępny jest tutaj: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/content/show/9792