Światowy Dzień Pszczół
Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku 20 maja w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia pszczół w naszym ekosystemie i ich wkładu w światową produkcję żywności.
Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół (większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa). Pszczoły pozwalają zachować równowagę ekologiczną i bioróżnorodność w przyrodzie. Zapewniają jedną z najbardziej rozpoznawalnych usług ekosystemowych, czyli zapylanie, które umożliwia produkcję żywności. W ten sposób chronią i utrzymują ekosystemy, a także gatunki zwierząt i roślin oraz przyczyniają się do różnorodności genetycznej i biotycznej. Ponad 90% zapyleń roślin dokonywanych jest przez pszczoły.
Pszczoły pełnią również funkcję wskaźników stanu środowiska. Ich obecność, brak lub ilość informuje nas, kiedy coś dzieje się z otoczeniem i komunikuje nam, że potrzebne jest odpowiednie działanie. Obserwując rozwój i stan zdrowia pszczół, można stwierdzić zmiany w środowisku i na czas wdrożyć niezbędne środki zapobiegawcze. Negatywny wpływ na rozwój zapylaczy mają m.in. zanieczyszczenia powietrza, o czym pisaliśmy tutaj.
Historia Światowego Dnia Pszczoły
Światowy Dzień Pszczół został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w grudniu 2017 r. Propozycja obchodów tego światowego święta wyszła ze Słowenii, kraju znanego z bogatych tradycji pszczelarskich i zaangażowania w ochronę środowiska, w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia pszczół i ich roli w zrównoważonym rozwoju.
Wybór 20 maja jako daty Światowego Dnia Pszczół ma szczególne znaczenie, bowiem w tym dniu przypada rocznica urodzin Antona Janšy, słoweńskiego pszczelarza, uważanego za pioniera nowoczesnych technik pszczelarskich. Wiedza i praktyki Janšy znacząco przyczyniły się do rozwoju pszczelarstwa w XVIII wieku.
Pierwszy w historii Światowy Dzień Pszczół obchodzony był na całym świecie w dniu 20 maja 2018 roku. Wydarzenie to cieszyło się szczególnym zainteresowaniem pszczelarzy, organizacji ekologicznych, naukowców, edukatorów i osób pasjonujących się ochroną pszczół. Była to okazja do podkreślenia znaczenia pszczół i ich kluczowej roli w produkcji żywności, różnorodności biologicznej i zrównoważonym ekosystemie.
Czy wiesz że…
Na zebranie 1 kg miodu pszczoły odwiedzają prawie 8 500 000 kwiatów akacji, 4 200 000 kwiatów eksparcety lub 20 milionów kwiatów koniczyny.
Żeby wyprodukować 0,3 kg miodu, pszczoły muszą przelecieć 88 500 km i usiąść na 2 mln kwiatów.
Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę.
Więcej ciekawostek o pszczołach na stronie: http://www.uratujpszczole.pl/ciekawostki_o_pszczolach
Jak każdy z nas może chronić pszczoły?
zatrzymaj je w swoim ogrodzie,
załóż w ogrodzie małą łąkę kwietną,
posadź lub posiej rośliny miododajne o różnych terminach kwitnienia,
nie wypalaj traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych,
unikaj stosowania szkodliwych pestycydów,
ustaw dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsca z wodą (tzw. poidełka) zawierające drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek,
dbaj o środowisko naturalne.