Nasza sieć pomiarowa rusza!
Jutro Dolnośląski Festiwal Nauki, w sobotę Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, tak więc korzystając z okazji – my też startujemy! Dziś oficjalnie rusza sieć pomiarów stężeń pyłu zawieszonego, zbudowana w ramach naszego projektu. Wyniki pomiarów prezentujemy na stronie www: https://airquality.uni.wroc.pl.
Sieć pomiarowa swoim zasięgiem obejmuje Wrocław, Bydgoszcz oraz wybrane miejscowości z otoczenia tych miast – łącznie 40 punktów pomiarowych.
Prezentujemy aktualne i archiwalne dane o stężeniu pyłu zawieszonego, temperaturze i wilgotności powietrza.
Sieć powstała w ramach Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL i została zbudowana jako wspólne dzieło zespołów z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery UWr, Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego PWr oraz Urzędu Miasta Bydgoszcz.
Dlaczego zbudowaliśmy sieć?
Po pierwsze – im lepszy dostęp do wiarygodnych danych o jakości powietrza, im więcej pracujących czujników, tym lepiej! Jako mieszkańcy chcemy wiedzieć jakie warunki panują koło naszych domów, pracy, szkoły… To oczywiście główny powód powstania sieci.
Po drugie – jakość danych. Urządzenia pracujące w sieci nie zostały po prostu wzięte „z półki sklepowej”. Zostały zaprojektowane w ramach Projektu tak, by zapewnić jak najlepszą jakość danych, przy relatywnie niskim koszcie. Przetestowaliśmy różne typy czujników i staraliśmy się wybrać najlepsze. Zastosowaliśmy rozwiązania zmniejszające możliwość wystąpienia błędów pomiaru, takie jak np. podgrzewany tor pomiarowy, eliminujący wpływ mgły, rosy i innych osadów atmosferycznych na badaną próbę powietrza. Nasze dane są również stale poddawane merytorycznej kontroli.
Po trzecie – lokalizacja. Włożyliśmy też wiele wysiłku, by jak najlepiej wybrać stanowiska pomiarowe, tak aby wyniki były reprezentatywne dla większego obszaru (np. osiedla), a nie tylko dla jednego „ogródka”, w którym stoi czujnik. Oczywiście lokalizacje są pewnym kompromisem – musieliśmy brać pod uwagę względy bezpieczeństwa, możliwości instalacyjne, dostęp do zasilania… Mimo to dołożyliśmy starań by czujniki umieścić w optymalnych miejscach.
Po czwarte – będziemy korzystać z tych danych nie tylko informując o jakości powietrza i analizując jej uwarunkowania. Sieć pomiarowa zostanie wykorzystana do poprawy naszych prognoz jakości powietrza. Prognozy takie tworzymy i udostępniamy już od kilku lat w portalu NaszePowietrze, stale jednak nad nimi pracujemy i je rozwijamy. Im więcej danych do „karmienia” modelu, im więcej danych do weryfikacji wyników – tym lepsze i dokładniejsze prognozy.
Czego oczekujemy od sieci?
Mamy nadzieję, że przyda się lokalnym społecznościom i dostarczy użytecznych danych. Liczymy też na dane z sieci, by stale poprawiać informacje o jakości powietrza, przygotowywane w ramach naszego Projektu. Będziemy również wykorzystywać sieć w edukacji – to świetne narzędzie, by pokazać procesy kształtujące jakość powietrza, uświadomić związane z nią zagrożenia, ale również – by zaprezentować dobre praktyki w pomiarach jakości powietrza. Niskokosztowych czujników będzie wokół nas coraz więcej, chcielibyśmy by dane z nich miały jak najlepszą jakość.
Jak duża jest sieć?
Nasza sieć pomiarowa to 40 stanowisk, 25 w obszarze aglomeracji wrocławskiej i 15 w obszarze aglomeracji bydgoskiej. Lokalizacje czujników zestawiono poniżej.
- Białe Błota ul. Czysta
- Bydgoszcz ul. Białostocka
- Bydgoszcz ul. Gajowa
- Bydgoszcz ul. Mennica
- Bydgoszcz ul. Nakielska
- Bydgoszcz ul. Nakielska
- Bydgoszcz ul. Piekary
- Bydgoszcz ul. Puszczykowa
- Bydgoszcz ul. Skrajna
- Bydgoszcz ul. Smukalska
- Bydgoszcz ul. Staszica
- Dzierżoniów ul. Kopernika
- Jelcz-Laskowice ul. Szkolna
- Kąty Wrocławskie ul. 1-go Maja
- Kcynia ul. Wyrzyska
- Oleśnica ul. Słowackiego
- Ostromecko ul. Leśna
- Solec Kujawski ul. Słowackiego
- Strzelin ul. Sienkiewicza
- Środa Śląska ul. Górna
- Trzebnica pl. Błonia T.
- Trzebnica ul. Norwida
- Wilczyce ul. Wrocławska
- Wisznia Mała ul. Wrocławska
- Wrocław Bulwar Ikara
- Wrocław ul. Dawida
- Wrocław ul. Gorlicka
- Wrocław ul. Górnickiego
- Wrocław ul. Grabiszyńska
- Wrocław ul. Kosiby
- Wrocław ul. Krajewskiego
- Wrocław ul. Kurpiów
- Wrocław ul. Kuźnicza
- Wrocław ul. Pęgowska
- Wrocław ul. Polna
- Wrocław ul. Przybyszewskiego
- Wrocław ul. Rumiankowa
- Wrocław ul. Słowicza
- Wrocław ul. Solskiego
- Wrocław ul. Starogajowa
Co dalej?
Zapraszamy do korzystania z naszych danych. Pewnie znajdą się jeszcze jakieś niedoskonałości, ale będziemy je poprawiać. Niebawem dodamy też kolejne funkcjonalności – takie jak możliwość pobierania danych pomiarowych. W przyszłości chcielibyśmy również w wybranych urządzeniach zainstalować dodatkowe czujniki – mierzące stężenia ozonu troposferycznego. To ważne zanieczyszczenie, więc chcemy przetestować możliwości wykorzystania czujników niskokosztowych w pomiarach tego związku.