O spalaniu wilgotnego drewna..

Wraz ze wzrostem wilgotności drewna spada jego wartość opałowa

Po ścięciu, wilgotność drewna dochodzi do 100%; po sezonowaniu przez jedno lato wartość spada do ok. 40%. W trakcie sezonowania przez następne lata wilgotność spada do ok. 25%. Najniższą wilgotność jaką można uzyskać w naturalnych warunkach sezonowania, pod zadaszeniem, to ok. 8%. Wartość opałowa drewna sezonowanego jest prawie dwukrotnie wyższa niż zaraz po jego ścięciu.

Im wydajniej spalasz drewno, tym mniej dymu i zanieczyszczeń

Dym z pieca opalanego drewnem powstaje przede wszystkim w wyniku niepełnego spalania. Wymiana pieca na spełniający wymogi ekoprojektu poprawi sam proces spalania, a tym samym zmniejszy ilość dymu i szkodliwe zanieczyszczenia powietrza uwalniane do powietrza. Na wydajność spalania mają wpływ: cechy konstrukcyjne pieca, sposób jego obsługi i konserwacji oraz rodzaj spalanego drewna.

Przed spaleniem następuje „gotowanie” mokrego drewna, a tym samym uwolnienie setki lotnych związków organicznych

Mokre drewno jest mniej kaloryczne – spala się go nawet dwukrotnie więcej, gdyż część energii pochłaniane jest na odparowanie wody, przez co temperatura spalania jest niższa.

W wyniku tego część gazów nie ulega całkowitemu spaleniu – wytwarza się dużo dymu oraz sadza, która w połączeniu z wilgocią osadza się na ścianach komina. Sadza w połączeniu z wilgocią często tworzy osadzający się na ścianach komina kreozot, czyli tak zwana maź smolista.

Efekt: zmniejszona przepustowość komina, obniżona sprawność kominka/kotła, zapchanie, korozja, czy nawet samozapłon komina.

Równocześnie, spalanie wilgotnej biomasy (drewna) prowadzi do emisji szkodliwych dla zdrowia substancji – przede wszystkim silnie rakotwórczego benzo-α-pirenu, a także pyłów, zwłaszcza tych najmniejszych – a zatem najbardziej szkodliwych (PM<1). Dlatego drewno, wbrew powszechnej opinii, nie jest paliwem „czystym” („ekologicznym”).

Pamiętaj! Drewno suszone w piecu również szybko paruje, powodując nagromadzenie kreozotu w przewodzie kominowym.

Bibliografia

1. Wood Stoves and Air Pollution Clean Burning Wood Stoves Minimize Health Risks, https://www.des.nh.gov/organization/commissioner/pip/factsheets/ard/documents/ard-36.pdf

2. https://www.epa.gov/burnwise

3. Lisa B. Rokoff, MS, Petros Koutrakis, PhD, […], and Abby F. Fleisch, MD, MPH, Wood Stove Pollution in the Developed World: A Case to Raise Awareness Among Pediatricians, Curr Probl Pediatr Adolesc Health Care. 2017 June ; 47(6): 123–141, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5556683/pdf/nihms890632.pdfWood Stoves and Air Pollution Clean Burning Wood Stoves Minimize Health Risks, https://www.des.nh.gov/organization/commissioner/pip/factsheets/ard/documents/ard-36.pdf