Rośliny poprawiające jakość powietrza

W ostatnich czasach pojawiły się liczne publikacje, które namawiają do wykorzystania roślin jako oczyszczaczy powietrza. Co ciekawe, większość z nich odnosi się do artykułu NASA z 1989 r. pt. „Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement”, którego autorzy (Wolverton, Johnson, Bounds) przeprowadzili doświadczenie pokazujące skuteczność usuwania wybranych zanieczyszczeń organicznych z powietrza przez powszechnie uprawiane rośliny doniczkowe.

Czy powinniśmy używać popularnego terminu rośliny antysmogowe? Jest to zbyt daleko idące określenie. Lepiej mówić: rośliny poprawiające jakość powietrza!!!

Musimy pamiętać, że rośliny nie uchronią nas przed silnym zanieczyszczeniem, a jedynie pomogą (a w zasadzie wspierają!) pozbyć się szkodliwych substancji z naszych mieszkań. Pomagają usuwać z powietrza przede wszystkim zanieczyszczenia organiczne (benzen, formaldehyd, ksylen). Uprawiane w dużej ilości mogą się więc przyczynić do oczyszczenia naszych domów z zanieczyszczeń uwalnianych z mebli, dywanów czy środków czystości, o których pisaliśmy w niedzielę. Pamiętajcie! Samo postawienie w pomieszczeniu wielu roślin nie wystarczy! Pomieszczenia należy często wietrzyć (oczywiście jeżeli jakość powietrza na zewnątrz jest wystarczająco dobra) i odkurzać! Powinniśmy również stosować środki czystości z umiarem J. Co ważne, rośliny doniczkowe nie są wojownikami pierwszej linii frontu na polu bitwy z cząsteczkami pyłu zawieszonego, stanowiącego jeden z najważniejszych składników smogu.

Różne rośliny usuwają różne zanieczyszczenia

Zanim zdecydujecie się na to, którą roślinę wybrać musicie się zastanowić jakie są potencjalne źródła zanieczyszczeń w poszczególnych pomieszczeniach. Inne rośliny powinniśmy postawić w pokoju pełnym mebli z płyt wiórowych, inne w pomieszczeniach, gdzie używamy środków czystości bogatych chociażby w amoniak.

Zestawienie roslin oczyszczających powietrze i zanieczyszczenia przez nie usuwane, na podstawie: Wolverton i inni, 1989

Zestawienie roslin oczyszczających powietrze i zanieczyszczenia przez nie usuwane

Pamiętajcie! Najwięcej zyskacie umieszczając w pomieszczeniach różne rośliny!
Jak one to robią?

Rośliny poprzez aparaty szparkowe wychwytują z powietrza razem z niezbędnym im do fotosyntezy CO2 cząsteczki zanieczyszczeń organicznych. Następnie w procesach metabolicznych rozkładają niektóre trujące związki chemiczne. Niemałą rolę w procesie rozkładu toksyn przez rośliny odgrywają również mikroorganizmy żyjące z nimi w symbiozie w obrębie systemu korzeniowego. Istotny jest także przepływ powietrza przez glebę (ziemia musi być dobrze napowietrzona).

Najbardziej popularne rośliny oczyszczające powietrze to m.in. aloes, paprotka, skrzydłokwiat…

Schemat otwierania i zamykania aparatów szparkowych roślin

Schemat otwierania i zamykania aparatów szparkowych roślin. Autor: Ali Zifan, licencja: CC BY-SA 4.0, źródło: Wikimedia Commons, odsyłacz do fotografii tutaj

Schemat otwierania i zamykania aparatów szparkowych roślin

Wykonane pod mikroskopem elektronowym zdjęcie aparatu szparkowego na liściu pomidora. Zdjęcie z domeny publicznej, źródło: Wikimedia Commons, odsyłacz do fotografii tutaj

Źródła:

Wolverton B. C., Johnson A., Bounds K. 1989, Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement, Technical report, NASA Stennis Space Center; Stennis Space Center, MS, United States, 30 s. dostęp do artykułu: https://ntrs.nasa.gov/search.jsp?R=19930073077