Zanieczyszczenia z kurzych ferm…
Święta Wielkanocne w Polsce nieodłącznie kojarzą się z jajkami w każdej możliwej postaci. Coraz częściej zwracamy uwagę na ich pochodzenie i chętniej wybieramy te od kur z chowu ekologicznego niż klatkowego. Czy jednak zastanawiamy się nad uciążliwością ferm hodowlanych dla środowiska? Według danych GUS z czerwca 2019 r. w Polsce żyło ponad 54 miliony kur niosek a roczna produkcja jaj sięgnęła ok. 10 mld sztuk. Tak duża skala powoduje, że oddziaływanie chowu na środowisko i zdrowie człowieka jest istotne.
Ferma kurza na Florydzie (USA). Fot. Larry Rana, USDA, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Florida_chicken_house.jpg
Fermy kurze są źródłem wielu zanieczyszczeń powietrza. Są to głównie: amoniak (NH3), metan (CH4), podtlenek azotu (N2O), pył, siarkowodór (H2S), węglowodory oraz zanieczyszczenia mikrobiologiczne – m.in. drobnoustroje chorobotwórcze takie jak Staphylococcus, Streptococcus, Bacillus, Clostridium.
Poza emisją związaną bezpośrednio z hodowlą drobiu , działalność ferm skutkuje emisją związaną z ogrzewaniem pomieszczeń i ich oświetleniem, dowozem karmy, wywozem i składowaniem odchodów.
Emisja zanieczyszczeń z hodowli kur niosek [g/szt/rok], źródło: EMEP/EEA 2019
Jednym z największych problemów związanych z hodowlą drobiu jest zanieczyszczenie substancjami zapachowymi, m.in.: amoniakiem, lotnymi związkami organicznymi oraz siarkowodorem. Nie wszystkie związki odorotwórcze są trujące, jednak przebywanie w pobliżu uciążliwych zapachowo obiektów, może prowadzić do wielu poważnych skutków zdrowotnych, jak bóle głowy, mdłości, wymioty, podrażnienia oczu, nosa i gardła, przewlekły kaszel a nawet zaburzenia psychiczne. Niestety mimo wielu lat debat i prac, w Polsce do tej pory nie ma regulacji prawnych w zakresie odorów!
Trend zmian stężenia NH3 od roku 2002 do 2016. Źródło: NASA, https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-satellite-identifies-global-ammonia-hotspots
W przypadku produkcji rolnej, jednym z najważniejszych zanieczyszczeń jest amoniak (w UE rolnictwo odpowiada za ponad 90% antropogenicznej emisji NH3). Występuje on naturalnie w powietrzu, jest elementem obiegu azotu w przyrodzie, ale jego nadmiar jest szkodliwy (m.in. wpływa na eutrofizację wód). W atmosferze amoniak gwałtownie reaguje z innymi zanieczyszczeniami, tworząc cząsteczki pyłu. W ten sposób oddziałuje zarówno na klimat, jak i zdrowie ludzi.
Emisję zanieczyszczeń z ferm drobiu trudno oszacować, gdyż uzależniona jest od warunków chowu, sposobu żywienia, temperatury, czy zagęszczenia ptaków w kurniku. Niestety, brakuje jednolitej metodyki obliczania emisji, a podane wskaźniki różnią się znacząco w różnych publikacjach. Jeżeli chcemy wyliczyć ile zanieczyszczeń, głównych związków emitowanych jest z kurnika, możemy zastosować metodykę EMEP/EEA. Przy założeniu, że w kurniku znajduje się 20 tys. sztuk kur niosek, w ciągu roku zostanie wyemitowane ponad 6 t NH3 oraz około 4 t pyłu całkowitego TSP.
Źródła:
- Lonc, E., & Plewa, K. (2010). Microbiological Air Contamination in Poultry Houses. Polish Journal of Environmental Studies, 19(1).
- Stuper-Szablewska, K., Szablewski, T., Nowaczewski, S., Gornowicz, E. (2018). Zagrożenia chemiczne i mikrobiologiczne związane z hodowlą drobiu. Med Środow., 21(4), 53-63. https://doi.org/10.19243/2018407
- Fabbri, C., Valli, L., Guarino, M., Costa, A. and Mazzotta, V., 2007, ‘Ammonia, methane, nitrous oxide and particulate matter emissions from two different buildings for laying hens’, Biosystems Engineering, (97) 441–455.
- EMEP/EEA, 2019, EMEP/EEA air pollutant emission inventory guidebook, European Environment Agency (https://www.eea.europa.eu/ds_resolveuid/ENDMC6O5FR).
- NASA, 2017, NASA Satellite Identifies Global Ammonia ‘Hotspots’, źródło: https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-satellite-identifies-global-ammonia-hotspots
Fotografia tytułowa: Produkcja jaj w chowie klatkowym, Harayana, Indie, fot. Sangamithra Iyer i Wan Park, na licencji CC BY-SA 3.0, źródło: Wikimedia Commons, odsyłacz do fotografii tutaj