Jakość powietrza w paczkomacie

Paczkomaty stały się w Polsce nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego. Niektórzy doceniają je za możliwość odbioru przesyłki przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, inni zaś krytykują za utrudnianie pieszym komunikacji oraz psucie walorów estetycznych osiedli.

Niezależnie od opinii każdego z nas, warto pochylić się nad ciekawym pomysłem wyposażania paczkomatów w czujniki jakości powietrza, zadeklarowanym przez firmy InPost oraz Allegro.

Pierwsza z nich deklaruje, że wszystkie czujniki będą wykonywały pomiary pyłu zawieszonego PM10 i PM2.5, a niektóre z nich również dwutlenku azotu (NO2) oraz ozonu (O3). Z poziomu aplikacji będzie również możliwość sprawdzenia temperatury powietrza, wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego. Wszystkie pomiary będą prowadzone w czasie rzeczywistym.

Firma Allegro, która w tym roku rozpoczęła budowę swoich paczkomatów, określa je jako „ekologiczne i nieinwazyjne”. Oprócz tego, że są zasilane energią ze źródeł odnawialnych czy obsadzone roślinnością, wyposażone są także w czujniki jakości powietrza. W tym przypadku projekt jest wciąż w fazie konsultacji społecznych i wczesnego wprowadzania, dlatego na więcej szczegółów przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Czy te inicjatywy można uznać za istotne z perspektywy oceny jakości powietrza w Polsce? Na pewno. Bardzo duża liczba paczkomatów pozwala na utworzenie gęstej sieci czujników. W teorii umozliwi to szczegółowe analizy zróżnicowania jakości powietrza w skali lokalnej, z wykorzystaniem podejścia Big Data. Trzeba mieć jedynie nadzieję, że firmy wprowadzające tego typu rozwiązania na szeroką skalę będą instalowały swoje czujniki zgodnie z regułami sztuki pomiarowej, tak aby uzyskiwane wyniki były w jak największym stopniu wiarygodne.

Wiecej o instalacji czujników w paczkomatach można przeczystać tutaj

Nasz wykład poświęcony niskokosztowym czujnikom jakości powietrza dostępny jest tutaj