Mój sąsiad pali śmieci. Co robić??

Podejrzewasz, że sąsiad spala odpady w domowym piecu? Może do ogrzewania używa zakazanego paliwa? Dym rozprzestrzenił się już na całe podwórko? W powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach? Nie wiesz co robić??

Nim wyruszysz na „wojnę”, spróbuj porozmawiać z sąsiadem. Wyjaśnij, że:

  • Spalanie odpadów w domowych paleniskach jest niezgodne z prawem. W niskich temperaturach odpady nie ulegają całkowitemu spaleniu, więc najbardziej niebezpieczne substancje (dioksyny, furany) dostają się do powietrza.

  • Spalanie złej jakości paliwa stałego (węgla brunatnego, mułu i flotokoncentratów, miału węglowego) czy wilgotnego drewna w domowych urządzeniach grzewczych powoduje wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza na niewielkich wysokościach ponad ziemią, co w połączeniu z dużymi wartościami emisji stanowi o ich znacznej uciążliwości.

Spalanie śmieci i złej jakości paliwa stałego (zakazanego na podstawie zapisów w uchwałach antysmogowych) ma negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na zdrowie człowieka. Problemy z oddychaniem, układem krążenia, alergie, nowotwory to tylko niektóre ze skutków narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Pamiętaj! Szkodliwe substancje zawarte w dymie z komina najbardziej szkodzą Tobie, Twoim dzieciom (także tym nienarodzonym), Twoim rodzicom, Twoim bliskim.