Kontrola rynku kotłów w 2021 roku

W 2021 r. Inspektorzy Inspekcji Handlowej sprawdzili 159 oferowanych na naszym rynku modeli kotłów na paliwo stałe (np. węgiel, pellet), gazowe i ciekłe. Kontrola prowadzona była na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska i wymagań unijnego ekoprojektu.

Wyniki kontroli kotłów na paliwo stałe

Kontrola kotłów na paliwo stałe obejmowała przede wszystkim dokumentację techniczną oraz zawarte w niej zapisy dotyczące spełnienia wymagań w zakresie granicznych wartości emisji oraz sprawności cieplnej. Ponadto sprawdzano:

• czy w kotłach z automatycznym sposobem zasilania paliwem stałym wbrew zakazowi nie został zastosowany element konstrukcyjny pozwalający na ręczne zasilanie paliwem,
  • w przypadku kotłów wielopaleniskowych oraz kotłów przeznaczonych do zasilania więcej niż jednym rodzajem paliwa stałego – czy wymagania w zakresie granicznych wartości emisji oraz granicznych wartości sprawności cieplnej były spełnione dla wszystkich rodzajów palenisk oraz paliw stałych zalecanych przez producenta,
  • czy kotły wyposażone w systemy oczyszczania spalin stanowiły integralną całość konstrukcji, potwierdzoną badaniami dopuszczającymi kocioł do obrotu i użytkowania, czy instrukcje obsługi oraz tabliczki znamionowe kotłów zawierały informacje o rodzaju i parametrach jakościowych paliwa stałego zalecanego przez producenta.

Kontroli zostały poddane 134 kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW (wykaz sprawdzonych produktów). Inspektorzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali 10 z nich z uwagi na nieumieszczenie na tabliczce znamionowej parametrów jakościowych paliwa stałego zalecanego przez producenta (7 przypadków) oraz rozbieżność informacji o rodzajach paliwa stałego pomiędzy tabliczką znamionową a instrukcją obsługi (3 przypadki).

Wyniki kontroli kotłów na paliwo stałe w zakresie wymagań ekoprojektu

Celem kontroli było sprawdzenie, czy wprowadzone do obrotu po 1 stycznia 2020 r. kotły na paliwo stałe o mocy do 500 kW lub mniejszej, z automatycznym lub ręcznym zasypem paliwa, nie emitują niebezpiecznych substancji do atmosfery podczas spalania paliwa (cząstek stałych, organicznych związków gazowych, tlenku węgla, tlenków azotu), a także czy posiadają odpowiednią sprawność sezonowej efektywności energetycznej, tj. spełniają wymagania wynikające z rozporządzenia Komisji 2015/1189.

Skontrolowano 25 kotłów (wykaz sprawdzonych produktów), z czego pod kątem formalnym zakwestionowano 19 z nich z uwagi na brak obowiązkowego oznakowania CE (1 przypadek), błędnie sporządzone deklaracje zgodności (9 przypadkow), sporządzoną niezgodnie z przepisami dokumentację techniczną (3 przypadki) i instrukcję obsługi (9 przypadków).

W wyniku badań laboratoryjnych w 2 przypadkach (na 15 skontrolowanych produktów) stwierdzono przekroczenie wartości szkodliwych emisji.

Dla porównania w 2020 roku zakwestionowano 284 kotły na paliwo stałe ze względu na uchybienia wymaganiom formalnym oraz 12 kotłów pod względem emisji.

Wyniki kontroli kotłów na paliwo gazowe lub ciekłe

Kontrola kotłów miała na celu sprawdzenie, czy prowadzone do obrotu po 26 września 2018 r. ogrzewacze pomieszczeń na paliwo gazowe lub ciekłe, nie emitują niebezpiecznych substancji do atmosfery podczas spalania paliwa (tlenków azotu), a także czy posiadają odpowiednią sprawność sezonowej efektywności energetycznej, tj. spełniają wymagania wynikające z rozporządzenia Komisji UE 813/2013.

Sprawdzono 15 kotłów na paliwo gazowe (wykaz sprawdzonych produktów) lub ciekłe (wykaz sprawdzonych produktów), z czego tylko w 1 przypadku zakwestionowano kwestie formalne, tj. sprzeczne informacje umieszczone w wytycznych instalacji i konserwacji a instrukcją obsługi.

Badania laboratoryjne 5 kotłów na paliwo gazowe i 2 kotłów na paliwo ciekłe nie wykazały przekroczenia norm.

Na co zwrócić uwagę kupując kocioł na paliwo stałe?

Przy zakupie kotła na paliwo stałe zwróć uwagę m.in. na:

• oznaczenie kotła – znak CE winien znajdować się na każdym kotle,
  • wykonanie i wyposażenie kotła (m.in. kocioł nie powinien być wyposażony w dodatkowy ruszt),
  • wskazanie rodzaju paliwa jakim można palić w kotle – im więcej rodzajów paliwa można stosować, tym niższa może być sprawność urządzenia. Ponadto stosowanie paliwa innego niż wskazane przez producenta może zwiększyć emisję szkodliwych związków do atmosfery lub uszkodzić kocioł. Warto zwróć także uwagę, czy w miejscu użytkowania kotła nie obowiązuje zakaz używania danego rodzaju paliwa,
  • sprawność kotła – im wskaźnik wyższy, tym więcej ciepła możemy uzyskać z tej samej ilości paliwa,
  • sposób spalania paliwa – kotły ze spalaniem dolnym zużywają mniej paliwa. W takich piecach pali się tylko niewielka jego część, w dolnej części komory zasypowej.
  • pojemność komory zasypowej przy automatycznym podawaniu – jak długo kocioł będzie grzał bez konieczności uzupełniania paliwa.
  • instrukcję obsługi – która powinna być zrozumiała dla użytkownika,
  • etykietę energetyczną – im wyższa klasa, tym kocioł bardziej efektywny i zużywa mniej energii do ogrzewania pomieszczeń,
  • kartę informacyjną produktu – z danymi dostawcy, klasą efektywności energetycznej, znamionową mocą cieplną [kW], współczynnikiem efektywności energetycznej, sezonową efektywnością energetyczną ogrzewania pomieszczeń.

W przypadku wątpliwości zalecana jest konsultacja z Inspekcją Handlową.

Materiały źródłowe: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18267

Zdjęcie tytułowe: Współczesny Kocioł z certyfikatami 5 klasy i ecodesign, fot. Davidmaden, licencja: CC BY-SA 4.0, źródło: Wikimedia Commons, oryginał zdjęcia dostępny tutaj