Skąd czerpać wiedzę o jakości powietrza, jak świadomie korzystać ze źródeł informacji o jakości powietrza

Jakość powietrza mówi nam, o ilości szkodliwych substancji, które mogą się w powietrzu znajdować. Informacja o jakości powietrza dotyczy różnych zanieczyszczeń, należą do nich: pył zawieszony PM10, pył zawieszony PM2.5, dwutlenek siatki, dwutlenek azotu, tlenek węgla czy ozon.

Po co nam wiedza o jakości powietrza? Ponieważ zanieczyszczenia powietrza są dla nas szkodliwe. Dzięki temu, że wiemy jaka jest aktualna i prognozowana jakość powietrza, możemy dostosować swoją aktywność na powietrzu – powtrzymać się od niej, gdy jest źle lub korzystać z dobrych warunków. Jeśli wiemy, że na jakimś obszarze jakość powietrza jest bardzo często zła, możemy taką informację wykorzystać do lobbowania o zmiany – np. wymianę piecy grzewczych w okolicy. Informacja o jakości powietrza służy również do celów naukowych. Dzięki temu możliwe jest np. badanie skutków zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza.

  • Czym jest jakość powietrza?
  • Czym się różni pomiar od prognozy?
  • Z których portali warto korzystać i czego mogę się z nich dowiedzieć?
  • Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z pomiarów/prognoz?

Na te pytania odpowiemy podczas kursu e-learningowego „Skąd czerpać wiedzę o jakości powietrza, jak świadomie korzystać ze źródeł informacji o jakości powietrza” dostępnego na stronie https://mooc-life.e-science.pl/courses/course-v1:WCSS+WCSS07+2021_07/about. Jak korzystać z naszych kursów? Tego dowiecie się z Instrukcji korzystania z platformy e-learningowej.