Konkurs “Nie tylko płuca!”

UWAGA AKTUALIZACJA!!!

Wydłużono termin nadsyłania prac do 23 maja 2022!
O KONKURSIE

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa dolnośląskiego i Miasta Bydgoszcz do udziału w III Edycji konkursu Młodzi reporterzy na rzecz poprawy jakości powietrza. Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmi Nie tylko płuca!

Zanieczyszczenia powietrza najczęściej kojarzą się z chorobami i dolegliwościami układu oddechowego. Ale nie tylko płuca chorują! Zła jakość powietrza wpływa też bardzo niekorzystnie na nasz układ nerwowy czy układ rozrodczy, a jedną z głównych przyczyn zgonów wywołanych przez zanieczyszczenia powietrza są choroby układu krążenia!

Niestety, o tych zagrożeniach wiedzą nieliczni, a przecież dotyczą one nas i naszych najbliższych – rodziców, dziadków, rodzeństwa…

Dlatego właśnie hasło przewodnie tegorocznej edycji naszego konkursu brzmi “Nie tylko płuca!”. Chcielibyśmy, by uczestnicy poprzez swoje prace zwrócili uwagę na rozmaitość zagrożeń zdrowotnych związanych ze złą jakością powietrza i dzięki temu uczulili siebie oraz swoje otoczenie na ten ważny problem.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych i obejmuje kilka form konkursowych. Szczegóły znajdziecie w regulaminie.

KATEGORIE KONKURSOWE

Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych:

• I kategoria – dzieci przedszkolne w wieku 5 – 6 lat i w wieku szkolnym klasy 0 – 1,
  • II kategoria − II kategoria – dzieci w wieku szkolnym klasy 2 – 4,
  • III kategoria − III kategoria – dzieci i młodzież w wieku szkolnym klasy 5 – 8,
  • IV kategoria − IV kategoria – młodzież szkół ponadpodstawowych.
FORMY PRAC KONKURSOWYCH
  • Praca plastyczna w technice dowolnej (np. rysunek, malarstwo, grafika, kolaż,wycinanka) forma konkursowa przeznaczona dla I i II kategorii wiekowej,
  • Komiks dla II i III kategorii wiekowej,
  • Plakat dla III kategorii wiekowej,
  • Fotografia dla IV kategorii wiekowej,
  • Reportaż dla IV kategorii wiekowej,
  • Film krótkometrażowy forma konkursowa przeznaczona dla zespołów składających się maksymalnie z 3 osób z III lub IV kategorii wiekowej

UWAGA szczegóły dotyczące wszystkich form prac konkursowych znajdują się w regulaminach w załączniku.

NAGRODY DLA ZWYCIĘZCÓW

Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody m.in. słuchawki, aparaty natychmiastowe, plecaki miejskie, zestawy Lego.

TERMIN NADSYŁANIA PRAC

Uwaga! Termin składania prac konkursowych został przedłużony do 23 maja 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego).

EDYCJA DOLNOŚLĄSKA kontakt i przesyłanie prac

Uniwersytet Wrocławski Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery, ul. Kosiby 8, 51-621 Wrocław.

Osoba upoważniona do udzielania informacji na temat konkursu: Tymoteusz Sawiński, e-mail: mappingair@uwr.edu.pl

EDYCJA BYDGOSKA kontakt i przesyłanie prac

Urząd Miasta Bydgoszczy, Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska, Referat Polityki Środowiskowej, ul. Grudziądzka 9-15, budynek C, 85-130 Bydgoszcz

Osoba upoważniona do udzielania informacji na temat konkursu: Beata Brzozowska-Michałek, tel. 52 58 58 217, e-mail: beata.brzozowska@um.bydgoszcz.pl

REGULAMINY KONKURSU i pliki do pobrania

Poniżej znajdą Państwo regulaminy: dolnośląskiej i bydgoskiej edycji konkursu, wraz z dodatkowymi materiałami do pobrania.

EDYCJA DOLNOŚLĄSKA

Regulamin dolnośląskiej edycji Konkursu

Załącznik nr 1 ZGODA RODZICÓW WOJ. DOLNOŚLĄSKIE – DO POBRANIA

Załącznik nr 2 ZGODA OSOBY PEŁNOLETNIE WOJ. DOLNOŚLĄSKIE – DO POBRANIA

Plakat Dolny Śląsk

EDYCJA BYDGOSKA

Regulamin bydgoskiej edycji Konkursu

Załącznik nr 1 osoby niepełnoletnie BYDGOSZCZ- DO POBRANIA

Załącznik nr 2 osoby pełnoletnie BYDGOSZCZ- DO POBRANIA

Plakat Bydgoszcz

Konkurs “Nie tylko płuca!” organizowany jest w ramach projektu pt. “Czy wiesz czym oddychasz?” – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza, LIFE-MAPPINGAIR/PL realizowanego w ramach instrumentu finansowanego UE LIFE oraz dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.