Warsztaty pomiarowe w Bydgoszczy

W dniach 22-23.02.2023 odbyły się warsztaty pt. „Rola pomiarów patrolowych w badaniach jakości powietrza”, zorganizowane w Zespole Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy przez nasz zespół, we współpracy z projektem Bydgoski Włącznik Antysmogowy.

Program warsztatów obejmował część wstępną, wykładową, czyli wprowadzenie do problematyki pomiarów jakości powietrza. Podczas tej części nie tylko „teoretyzowaliśmy”, pokazaliśmy również wyniki pomiarów (mapy poniżej) wykonanych przez nas przed warsztatami i zaprezentowaliśmy urządzenia pomiarowe.

Następnie wraz z uczniami udaliśmy się na wspólne pomiary patrolowe, podczas których wykorzystywaliśmy zarówno urządzenia profesjonalne jak i małe ręczne pyłomierze niskokosztowe. Pomiary odbywały się w okolicach szkoły, na obszarze bydgoskich osiedli Skrzetusko i Bielawy. Uczestnicy wykonywali nie tylko zadania pomiarowe, ale prowadzili też prostą inwentaryzację badanego obszaru, zapisując w raptularzach pomiarowych spostrzeżenia, przydatne przy późniejszej analizie wyników. Dotyczyły one panujących warunków meteorologicznych, ruchu samochodowego, dymiących kominów, zapachu dymu itp.

Kolejny dzień poświęciliśmy na opracowanie wyników. Rozpoczęła go prezentacja dotycząca charakterystyki pozyskanych danych, sposobu ich opracowania i interpretacji, potencjalnych błędów itp. Następnie wykonaliśmy wspólnie prostą wizualizację wyników, wykorzystując do tego narzędzia map Google.

W warsztatach uczestniczyło 28 osób – uczniów I klasy technikum. Należy podkreślić, że grupa była bardzo zaangażowana, sumienna i zdyscyplinowana. Mamy nadzieję, że udało nam się stanąć na wysokości zadania i przekazać nową wiedzę na temat jakości powietrza, która zaowocuje w przyszłości – zarówno na poziomie praktycznym jak i światopoglądowym.

Dziękujemy również za możliwość przeprowadzenia warsztatów!

Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.