VII Mały Kongres Ochrony Środowiska w Bydgoszczy

W dniu 24 października 2023 r. odbył się VII Mały Kongres Ochrony Środowiska dla Uczniów Bydgoskich Szkół Podstawowych, którego temat przewodni brzmiał: „Zdrowy oddech dla Bydgoszczy”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, a przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego.

Celem spotkania było:

• promowanie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska wśród uczniów bydgoskich szkół podstawowych oraz integracja nauczycieli,

• poinformowanie uczniów i nauczycieli o negatywnym wpływie smogu na zdrowie ludzi oraz na środowisko naturalne,

• przekazanie uczniom i nauczycielom dokładnych informacji o tym, jak wprowadzać rozwiązania ograniczające niską emisję i przedostawanie się zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego,

• kształtowanie postawy eksperta środowiskowego na terenie Bydgoszczy, który będzie wdrażał w życie właściwe postępowanie, ograniczające przykre konsekwencje zanieczyszczeń.

W ramach Naszego projektu został wygłoszony wykład pt. “Jakość powietrza w Bydgoszczy – co zagraża naszemu oddechowi”.

Oprócz prelekcji przeprowadzony został konkurs wiedzy, konkurs plastyczny oraz pokaz doświadczeń związanych z powietrzem. Istotnym elementem wydarzenia była młodzieżowa debata „za i przeciw” poprowadzona przez uczniów z VI LO w Bydgoszczy, której tematem przewodnim było pytanie: “Czy powinno się wprowadzić nakaz ogrzewania domów tylko z alternatywnych źródeł energii?”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 80 uczniów.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia.