Seminarium o jakości powietrza w Bydgoszczy

9 listopada 2023 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy, który realizuje Bydgoski Grant Ekologiczny. Tym razem przeprowadziliśmy seminarium pt. “Jakość powietrza w Bydgoszczy”.

Program seminarium obejmował część wstępną, wykładową, czyli wprowadzenie do problematyki pomiarów jakości powietrza. Podczas tej części omówiliśmy co to jest jakość powietrza, jak na nas wpływa i jak ją mierzymy.

Następnie wraz z uczniami udaliśmy się na wspólne pomiary patrolowe, podczas których stężenie pyłu zawieszonego mierzyliśmy za pomocą pyłomierza. Pomiar odbywał się w okolicach szkoły, na obszarze bydgoskich osiedli. Uczestnicy wykonywali nie tylko zadania pomiarowe, ale prowadzili też prostą inwentaryzację badanego obszaru, zapisując w raptularzach pomiarowych spostrzeżenia, przydatne przy późniejszej analizie wyników. Dotyczyły one panujących warunków meteorologicznych, ruchu samochodowego, dymiących kominów, zapachu dymu itp.

Ostatnia część spotkania z uczniami również miała charakter seminaryjny. Tym razem omówilismy “Jakość powietrza w Bydgoszczy w świetle pomiarów” oraz przedstawione zostały wyniki pomiarów realizowanych w trakcie warsztatów.

W zajęciach uczestniczyło ogółem 43 uczniów z 7 i 8 klasy szkoły podstawowej oraz 1 klasy technikum.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia.