Podsumowanie spotkania Komitetu Sterującego Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL, 14.12.2023 r.

14 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego projektu LIFE- MAPPINGAIR/PL „Czy wiesz czym oddychasz?” – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Komitetu, zaproszeni goście oraz członkowie Zespołu Projektowego.

Spotkanie otworzył Kierownik Projektu dr Tymoteusz Sawiński, przedstawiając zrealizowane do tej pory działania opowiedział o tegorocznych sukcesach związanych z projektem oraz zaprezentował plan obrad Komitetu Sterującego.

W pierwszej części spotkania prof. Maciej Kryza opowiedział o modelowaniu jakości powietrza w Projekcie LIFE-MAPPINGAIR/PL. Następnie dr inż. Mateusz Tykierko z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego zrelacjonował postępy prac programistycznych związanych z wdrażaniem i utrzymaniem prognoz jakości powietrza, portalu czujnikowego oraz portalu e-learningowego MOOC. Z kolei dr Tymoteusz Sawiński zaprezentował wyniki pomiarów jakości powietrza z sieci pomiarowej w Bydgoszczy i we Wrocławiu, przedstawiając dotychczasowe wnioski i obserwacje.

Członkinie zespołu Projektowego z Urzędu Miasta Bydgoszcz – Beata Michałek i Anita Marcinkiewicz, zaprezentowały działania edukacyjne i informacyjne związane z realizacją projektu na obszarze aglomeracji bydgoskiej oraz poinformowały zebranych o nadchodzących wyzwaniach związanych z realizacją założeń uchwały antysmogowej w województwie kujawsko-pomorskim.

W dalszej części spotkania Magdalena Korzystka-Muskała opowiedziała w szerszym kontekście o działaniach edukacyjnych, m.in. o spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w szkołach i przedszkolach, czyli edukacji najmłodszych, szkoleniach dla dorosłych oraz rozwijaniu szkoleń dla seniorów. Następnie Joanna Kubicka opowiedziała o wykorzystaniu naszej platformy e-learningowej MOOC w działaniach edukacyjnych oraz zaprezentowała kursy dodane do projektowej oferty edukacyjnej w ciągu ostatniego roku. Ostatnią prezentację przedstawiła dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz, która zapoznała zespół z przyszłymi wyzwaniami dotyczącymi wprowadzania Stref Czystego Transportu.

Na zakończenie spotkania Kierownik Projektu dr Tymoteusz Sawiński przedstawił przewidywane perspektywy dalszych działań projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL, po wysłuchaniu zebrani rozpoczęli dyskusję, w której przedstawiono argumenty dotyczące nadchodzących wyzwań związanych z problematyką Projektu, takich jak ważne daty graniczne dla uchwał antysmogowych czy wdrażanie stref czystego transportu.

Wszystkim obecnym dziękujemy za udział i inspirujące dyskusje!