83. Wszechnica Biebrzańska

W ostatni weekend, czyli 2 i 3 marca 2024 nasz zespół miał przyjemność uczestniczyć w 83 Wszechnicy Biebrzańskiej, cyklicznej imprezie organizowanej przez Biebrzański Park Narodowy, adresowanej do miłośników Bagien Biebrzańskich. Na zaproszenie organizatorów przedstawiliśmy wykład pt. “Jakość powietrza w Polsce i na tle Europy – czy mamy się czego wstydzić?”, którego wysłuchało sześćdziesięcioro uczestników imprezy.

Czemu tam się znaleźliśmy? Czy bagna mają coś wspólnego z ochroną powietrza? Wydawałoby się że nie, ale obecna edycja Wszechnicy nie bez przyczyny odbywała się pod hasłem przewodnim “Czyste Powietrze – Biebrza – Przeciwdziałanie Emisjom”.

Po pierwsze, organizatorzy chcieli podkreślić, że Podlasie, mimo że jest jednym z najczystszych regionów Polski, nie jest wolne od problemów związanych ze złą jakością powietrza. Dodatkowo jest jednym z dwóch województw (wraz z warmińsko-mazurskim), w których nie obowiązują uchwały antysmogowe.

Właśnie w nawiązaniu do tego problemu przedstawiliśmy nasz wykład, który zainaugurował imprezę. Zwróciliśmy w nim uwagę nie tylko na sytuację naszego kraju, wciąż walczącego z pyłem zawieszonym i “smogiem zimowym”, ale też na problemy lokalne, które sprawiają że również na czystym Podlasiu zdarzają się sytuacje, w których jakość powietrza jest bardzo zła.

Kolejne wykłady nawiązywały do innych aspektów ochrony powietrza, związanych np. z rozwojem cywilizacyjnym. Nas jednak najbardziej zainteresowało wystąpienie zatytułowane “Ochrona torfowisk jako ochrona klimatu – przedstawienie projektu i planów Fundacji WWF Polska“. Nie każdy wie, że torfowiska są doskonałym, naturalnym magazynem CO2, niestety gdy są osuszane i ulegają degradacji, potężne ilości tego gazu uwalniają się do atmosfery!

Oprócz samej imprezy niezatarte wrażenie zrobiła na nas przyroda – zjawiskowo rozlane, ciągnące się po horyzont rozlewiska Biebrzy, żurawie, gęsi, bocianie gniazda…

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za zaproszenie!