Lekcja o jakości powietrza dla seniorów

Dziś, w ramach współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim odwiedziła nas  grupa studentów – seniorów z Uniwersytetu Katalońskiego w Barcelonie. Wizyta odbyła się w ramach programu ERASMUS.

Zaplanowany temat spotkania dotyczył problemów jakości powietrza w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska i Wrocławia. Tą część zaprezentowaliśmy w formie wykładu, zatytułowanego “Air quality in Wrocław – do we have anything to fear?”. Po jego zakończeniu przenieśliśmy się na nasze “błonia”, czyli do ogródka meteorologicznego, w którym pracują urządzenia pomiarowe, wykorzystywane przez nas na co dzień w badaniach atmosfery i jakości powietrza.

Uczestnicy mieli tu okazję zapoznać się z unikalnym sprzętem pomiarowym, pracującym między innymi w europejskiej sieci obserwacji aerozoli atmosferycznych ACTRIS (https://www.actris.eu/), jak również w ramach ogólnoświatowej sieci AERONET (https://aeronet.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/data_display_aod_v3?site=Wroclaw_UWR).

Grupa była bardzo aktywna i dobrze przygotowana do zajęć, podczas spotkania zasypując nas gradem merytorycznych pytań. Mamy nadzieję, że udało nam sie na nie sensownie odpowiedzieć 🙂

Bardzo dziękujemy za inspirującą wizytę i zapraszamy ponownie!

Poniżej krótka fotorelacja z wizyty.