Sprzedaż „kopciuchów” pod kontrolą
Obowiązujące od 23 listopada 2019 r. zmiany wprowadzone w ustawie Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2019, poz. 1396) pozwalają służbom sprawdzać m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami (w tym z wykorzystaniem badań laboratoryjnych urządzeń) oraz posiadanie odpowiedniej dokumentacji, czyli świadectw pochodzenia i certyfikatów. Weryfikacji podlegają kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW, które są dostępne na rynku np. w sklepach, hurtowniach, u producentów czy importerów.
Pierwsze kontrole prowadzone przez Inspekcję Handlową (IH) ruszyły w grudniu 2019 r. i obejmowały wyłącznie dokumentację. UOKiK zapowiedziało, że od bieżącego roku IH będzie też zlecać badania laboratoryjne – 2 stycznia 2020 r. został ogłoszony przetarg na usługę badania próbek kotłów w zakresie spełniania przez te produkty wymagań przepisów prawa w odniesieniu do granicznych wartości emisji oraz granicznych wartości sprawności cieplnej określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz. U. z 2017 r., poz. 1690, z późn. zm.). Szacuje się, że przydzielony na ten cel budżet w kwocie ok. 900 tys. zł rocznie pozwoli zbadać w laboratorium ok. 50 kotłów w danym roku kalendarzowym.
Rządowa aplikacja do wykrywania ofert sprzedaży „kopciuchów”
Porozumienie w sprawie wykorzystywania przez Inspekcję Handlową bota do automatycznej weryfikacji ofert sprzedaży kotłów na paliwo stałe w Internecie zostało podpisane w dniu 26 listopada 2019 r. przez Minister Rozwoju Jadwigę Emilewicz oraz wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego.
Program wyłapie te oferty, w których urządzenie nie spełnia wymagań określonych w przepisach. Dostęp do niego będą mieć pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz wojewódzkich inspekcji handlowych.
Aplikacja wyszukuje podejrzane oferty na podstawie m.in.:
- sprzeczności słów, np. kocioł klasy 5 i inne parametry emisyjne;
- określonej klasie kotła innej niż klasa 5;
- pojedynczych słów kluczowych: np. ruszty, ręczne itd.;
- wpisanego niepoprawnego rodzaju paliwa;
- podejrzanych słów, np. kocioł na zamówienie itd.;
W przypadku wykrycia urządzeń niezgodnych z przepisami, wobec ich sprzedawców wyciągane będą konsekwencje – przedsiębiorca zapłaci karę wynoszącą do 5% przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, jednak nie mniej niż 10 000 zł.
Warto zaznaczyć, że w lutym 2019 r. Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik Premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny oraz członek zarządu Allegro Damian Zapłata podpisali dokument, dotyczący współpracy w przeciwdziałaniu sprzedaży na Allegro urządzeń przyczyniających się do nielegalnego zwiększania emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
W praktyce – Allegro ma reagować na zgłoszenia o pojawiających się na aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Informacje takie mają być przekazywane m.in. przez organizacje pozarządowe, takie jak np. Polski Alarm Smogowy.
Materiały źródłowe:
- Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2019, poz. 1396)
- Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów, Ministerstwo Rozwoju, dostęp 14.01.2020 r.
- Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dostęp 14.01.2020 r.