Palisz drewnem? 5 zasad dla Ciebie

Jeśli nie musisz, nie pal w kominku! Jeśli możesz, ogranicz palenie w nim, gdy jakość powietrza jest zła lub bardzo zła. Staraj się korzystać z alternatywnych źródeł ogrzewania.

Jeśli musisz dogrzewać dom drewnem, zadbaj by twój piec spełniał wymogi ekoprojektu. Piec opalany drewnem spełniający wymogi ekoprojektu zmniejsza emisję cząstek stałych o 90 % w porównaniu do tradycyjnego kominka z otwartym ogniem i 80 % w porównaniu do10-letniego pieca.

Spalaj tylko suche, sezonowane drewno! Optymalna wilgotność drewna dla wydajnego i czystego spalania wynosi 12-20% – do pomiaru wilgotności można użyć wilgotnościomierza. Spalanie suchego drewna zminimalizuje proces osadzania się sadzy w kominie, co spowoduje zmniejszenie zagrożenia pożarowego. Suche drewno jest również bardziej wydajne, ponieważ energia nie jest wpierw zużywana na jego wysuszenie, toteż moc grzewcza będzie wyższa.

Stosuj odpowiednie techniki spalania! Efektywne spalanie drewna wymaga odpowiedniego rozruchu, odpowiedniego dopływu tlenu i wysokich temperatur tak, aby zapewnić odpowiednie spalanie gazów uchodzących do komina.

Pamiętaj o okresowej kontroli pieca lub kominka na drewno, która jest niezbędna dla zapewnienia jego prawidłowego działania oraz bezpieczeństwa Tobie i Twoim bliskim. 

Bibliografia:

Ecodesign Ready Stoves reduce emissions by 90%, https://www.contura.eu/english/news/blog-and-articles/ecodesign-ready-stoves-reduce-emissions-by-90/

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wood_In_The_Fire.jpg