Spadek emisji CO2 pod wpływem COVID-19
Ditlenek węgla jest jednym z najważniejszych gazów cieplarnianych, odgrywającym kluczową rolę w kształtowaniu klimatu kuli ziemskiej. Źródłem CO2 są zarówno procesy naturalne, jak i antropogeniczne (spalanie paliw kopalnych, zmiana sposobu użytkowania gruntów). Ze względu na ograniczenie działalności gospodarczej w 2020, spowodowane epidemią COVID-19, przewiduje się zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne o 2,3%, a w efekcie obniżenie emisji CO2 [3]. Najnowsze dane pomiarowe stężenia ditlenku węgla w atmosferze Ziemi prowadzone na stacji Mauna Loa (Hawaje) wskazują, iż obserwowana spadkowa dynamika zmian cyklu węglowego w 2020 roku jest największa w historii obserwacji [1]. Według prognoz, ze względu na pandemię COVID-19, która doprowadziła do spowolnienia działalności przemysłowej na całym świecie, emisja CO2 ze spalania paliw kopalnych w tym roku może spaść nawet o 4–5,5%.[2].
Czy obecny spadek stężeń CO2 może wpłynąć na klimat?
Większość prognoz emisji CO2 wskazuje, że oczekiwany zakres redukcji emisji w 2020 r. jest zdecydowanie za mały, aby istotnie wpłynąć na klimat Ziemi, a tym bardziej na globalne zmiany klimatu. Przewiduje się, że po kryzysie związanym z pandemią ponowny wzrost gospodarki będzie skutkował wzrostem emisji CO2 do poprzednich poziomów. Nawet dziś, gdy miliony ludzi na całym świecie pozostają w domach, światowa gospodarka zużywa ogromne ilości paliw kopalnych i emituje duże ilości CO2.
Ponadto CO2 ma na tyle długi czas przebywania w atmosferze (50-200 lat), że roczny spadek jego emisji nie powinien wpłynąć na radykalną zmianę tempa wzrostu stężenia ditlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Zgodnie z prognozami Organizacji Narodów Zjednoczonych, utrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej 1,5 stopnia wymagałoby znacznie większej redukcji emisji – o 7,6% rocznie w ciągu następnej dekady [4].
- Global Monitoring Laboratory. Trends in Atmospheric Carbon Dioxide., [dostęp: https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/].
- E&E News. Coronavirus is reducing CO2. Why that’s worrisome., [dostęp: https://www.eenews.net/stories/1062893583?fbclid=IwAR3a40dYTkuTU7hcIiMQ8bIKteli96TwpGUSQzUim-xRzuq19nRzlOAjhZ4].
- The Guardian., [dostęp: https://www.theguardian.com/environment/2020/apr/12/global-carbon-emisions-could-fall-by-record-25bn-tonnes-in-2020].
- UN Environment Programme. Emissions Gap Report 2019., [dostęp: https://www.unenvironment.org/interactive/emissions-gap-report/2019/].