22 września Światowy Dzień bez Samochodu

Podejmij wyzwanie!

Daj przykład innym!

Zostaw samochód w domu!

Światowy Dzień bez Samochodu w Polsce obchodzony jest od 2004 r, który odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Święto to ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach.

Centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego, a kierowcy, którzy posiadają przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Światowy Dzień bez Samochodu ma na celu promowanie zachowań proekologicznych, informowanie o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie społeczeństwa do alternatywnych środków transportu, zachęcanie do korzystania z transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe. Ponadto inicjatywa ma umożliwić mieszkańcom poznanie miasta, w którym żyją, bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego.