Podsumowanie spotkania Komitetu Sterującego

3 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie online Komitetu Sterującego powołanego w ramach projektu LIFE- MAPPINGAIR/PL „Czy wiesz czym oddychasz?” – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza. W spotkaniu wzięli udział członkowie Komitetu oraz Zespołu Projektowego.

Spotkanie otworzył Kierownik Projektu dr Tymoteusz Sawiński.

Plan obrad obejmował następujące punkty:

1. Działania edukacyjne i informacyjne realizowane w ramach Projektu (UWr)

2. Postępy prac związane z instalacją elementów zielonej infrastruktury w Bydgoszczy

3. Organizacja i funkcjonowanie punktów konsultacyjnych w Bydgoszczy i we Wrocławiu

4. Modelowanie jakości powietrza w ramach Projektu – najnowsze osiągnięcia, aktualne działania, plany

5. System informacji o jakości powietrza – modernizacja prognoz (https://prognozy.uni.wroc.pl) i budowa portalu prezentującego wyniki z otwartej sieci pomiarów jakości powietrza https://airquality.uni.wroc.pl

6. Postępy prac nad platformą edukacyjną projektu

7. Wyniki mobilnych pomiarów jakości powietrza realizowanych w obszarze Projektu

8. Jakość powietrza w aglomeracji wrocławskiej i bydgoskiej w świetle danych z otwartej sieci pomiarów jakości powietrza

9. Wyniki badań ankietowych dotyczących świadomości ekologicznej mieszkańców obszaru projektu

10. Plany na przyszłość, problemy i wyzwania

11. Dyskusja

W pierwszej części Magdalena Korzystka- Muskała opowiedziała o działaniach edukacyjnych projektu, które miały miejsce od czerwca do grudnia 2021. W kolejnej część Pani Dyrektor Aleksandra Kowalska przedstawiła działania projektowe zrealizowane przez Urząd Miasta Bydgoszcz, po czym Prof. Maciej Kryza opowiedział o modelowaniu jakości powietrza w Projekcie LIFE-MAPPINGAIR/PL i o postępach z tym związanych.

Następnie dr Mateusz Tykierko kierownik zespołu projektu ze strony Politechniki Wrocławskiej – Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego opowiedział o postępach w budowie platformy edukacyjnej MOOC, przybliżył również ważne zadania związane z rozbudową naszego systemu informacji o jakości powietrza – portalu prognostycznego oraz naszego najnowszego osiągnięcia – sieci pomiarów jakości powietrza.

W dalszej części spotkania Magdalena Korzystka-Muskała opowiedziała o wynikach mobilnych pomiarów jakości powietrza realizowanych w ramach Projektu, a dr Tymoteusz Sawiński zaprezentował przegląd wyników z sieci pomiarowej. Następnie przedstawiono sprawozdanie z wyników II fali badań na temat świadomości ekologicznej mieszkańców obszaru Projektu, przeprowadzonych jesienią b.r.  

W trakcie spotkania członkowie Komitetu zadawali pytania, toczyła się również dyskusja, przede wszystkim na tematy związane z modelowaniem jakości powietrza, metodyką pomiarów mobilnych oraz zaletami i potencjalnymi zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem niskokosztowych czujników jakości powietrza. Wskazując na ograniczenia tych technologii podnoszono jednocześnie ich wysokie walory edukacyjne, umożliwiające przede wszystkim prezentacje ogółowi mieszkańców bieżącego stanu środowiska atmosferycznego w prosty i przekonujący sposób.

Wszystkim obecnym dziękujemy za udział w spotkaniu, dyskusję oraz uwagi i wskazówki – zwłaszcza te krytyczne. Mamy nadzieję, że dzięki nim efekty naszych działań zyskają na jakości.