„Zainwestuj w naszą planetę” – Dzień Ziemi 2023

Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, który często nazywany jest też Międzynarodowym Dniem Ziemi.

Celem tego wydarzenia jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.

Podobnie jak w ubiegłym roku, hasło przewodnie Dnia Ziemi 2023 brzmi „Zainwestuj w naszą planetę”. Podkreśla ono tym samym znaczenie poświęcenia naszego czasu, zasobów i energii na rozwiązanie palących kwestii środowiskowych: rabunkowej eksploatacji zasobów, degradacji ekosystemów, problemu zmiany klimatu…

Musimy być świadomi, że to nasze osobiste zaangażowanie – czyli właśnie inwestowanie w naszą planetę, jest konieczne, aby ją chronić, jest receptą na lepszą przyszłość.

Na stronie earthday.org można zobaczyć, jak w różnych częściach świata obchodzony jest Dzień Ziemi. Spotkania, wystawy, konferencje, akcje sprzątania świata, itd. mają jeden cel – promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu.

Dzień Ziemi to także sposobność do zwiększania naszej świadomości, do spostrzeżenia wpływu jaki wywieramy na przyrodę, do spostrzeżenia efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby, zmniejszenie bioróżnorodności, czy wreszcie globalne ocieplenie.

Chociaż Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz w roku, każdy z nas każdego dnia może podejmować działania, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości naszego życia!

Aby uzyskać więcej pomysłów, przeczytaj 52 sposoby inwestowania w naszą planetę lub jak świętować Dzień Ziemi w domu.

Jak zaangażować się w Dzień Ziemi?

Ochrona lub ratowanie Ziemi jest dużym wyzwaniem, ale prawdopodobnie każdego dnia robimy dla niej więcej, niż nam się wydaje. Poniżej przedstawiamy kilka działań i wskazówek na każdy dzień roku:

  • Oszczędzaj energię.

  • Oszczędzaj wodę – jeśli możesz zbieraj deszczówkę, by ją wykorzystać w przydomowym ogrodzie.

  • Posadź kwiaty w ogrodzie lub w pobliżu miejsca, w którym mieszkasz.

  • Zamień samochód na rower.

  • Korzystaj z faktur i rachunków elektronicznych zamiast papierowych.

  • Kupuj produkty w opakowaniach szklanych lub papierowych zamiast plastikowych, jeśli możesz – zrezygnuj z pakowanych produktów.

  • Segreguj odpady.  Jeśli możesz – załóż przydomowy kompostownik na bioodpady.

  • Oblicz ślad węglowy żywności (sprawdź, jak bardzo twoje wybory żywieniowe wpływają na planetę).

  • Zdobywaj wiedzę.

  • Podziel się pomysłami, wskazówkami, historiami i zdjęciami z Dnia Ziemi w mediach społecznościowych, aby zwiększyć świadomość ekologiczną (sugerowane hashtagi: #EarthDay, #InvestInOurPlanet, #EarthDayEveryDay).

 

Grafika tytułowa: www.earthday.org