Podsumowanie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2023

W dniach 18-22 września 2023 r. nasz Projekt po raz kolejny brał udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki.

Uczestnicy XXVI edycji Festiwalu wzięli udział w projektowych zajęciach stacjonarnych, które odbywały się w siedzibie Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery IGRR UWr. Były to zajęcia dla najmłodszych pt. Czy zje nas SMOG? oraz warsztaty pt. Czysta energia.

Dla nieco starszego audytorium przygotowaliśmy wykłady pt.:

  • Komin – morderca?

  • Jakość powietrza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku – przyczyny i skutki

  • Kopciuchy i kominki – co na to uchwała antysmogowa?

  • Aerozole – małe cząstki o dużym znaczeniu

  • Badania jakości powietrza w epoce cyfrowej

Przygotowaliśmy też warsztaty wykorzystujące naszą platformę e-learningową, pt. Pogoda a jakość powietrza.

Nasze zajęcia odbywały się również online. W tej formule przygotowaliśmy dwa wykłady:

  • Czy jakość powietrza się poprawia?

  • Fotografia przyrodnicza – jak i kiedy fotografować „smog”?

Poza zajęciami projektowymi w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery odbyły się również inne wykłady i warsztaty, poświęcone nie tylko pogodzie i klimatowi, ale także innym aspektom wiedzy o środowisku. Najmłodsi uczestniczyli w pokazach pt. Zjawiska pogodowe w Twojej filiżance?, Makarony i jajka sadzone, czyli sekrety i ciekawostki z pieczar, grot i jaskiń oraz w zajęciach plenerowych pt. Tak obserwujemy pogodę w ogródku meteorologicznym ZKiOA. Starsi uczniowie mogli poznać właściwości gleb, podczas uczestnictwa w przygotowanych przez Zakład Geografii Fizycznej zajęciach pt. Po czym depczemy, czyli gleba niejedno ma imię, dowiedzieć się czegoś o bioalergenach podczas zajęć Alergia rośnie w miarę pylenia, czy zajrzeć w świat wyładowań atmosferycznych na zajęciach Obserwując burze, jak pozostać bezpiecznym?

Łącznie w tegorocznych zajęciach festiwalowych organizowanych w ZKiOA wzięło udział ponad 1153 osoby, w tym w zajęciach projektowych 348. Nasi goście przyjechali do nas nie tylko z Wrocławia, ale również z, Legnicy, Zgorzelca, Korzeńska, Bielawy i Leszna.

Serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu!  Jednocześnie z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że koniec Festiwalu, to nie koniec naszych zajęć. Szkoły, które chciałby skorzystać z naszych wykładów i warsztatów zapraszamy do kontaktu w celu umówienia zajęć.

Mail: renata.dembek@uwr.edu.pl tel. 71-348-54-41 w. 301

Zapraszamy również do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku https://www.facebook.com/lifemappingair/ i profilu na Instagramie: https://www.instagram.com/lifemappingair.pl/

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wydarzenia.