Zapraszamy na Bydgoski Festiwal Nauki!

Już 20 października 2023 r. rozpoczyna się XIII Bydgoski Festiwal Nauki. W trakcie trzech dni trwania festiwalu można uczestniczyć w wielu zajęciach: wykładach, warsztatach, laboratoriach, pokazach. Na część z nich obowiązuje rezerwacja miejsc.

Również i my w ramach naszego projektu przygotowaliśmy zajęcia, na które serdecznie zapraszamy! Na nasze zajecia nie obowiązuje rezerwacja miejsc! W niedzielę  22 października  spotykamy się w Młynach Rothera (Młyn, I piętro Strefa Expose).

• Na zajęcia pt. Czy wiesz czym oddychasz? – o jakości powietrza w Bydgoszczy, które odbędą się w godz. 15:30-15: 55, zapraszamy przede wszystkim młodzież szkół podstawowych (klasy 7-8), młodzież szkół licealnych, zawodowych i techników, studentów, dorosłych i seniorów.
    W trakcie zajęć dr Tymoteusz Sawiński omówi, jaki jest prawdziwy obraz warunków aerosanitarnych w Bydgoszczy oraz odpowie na pytanie, czy bardziej szkodzą domowe kominy, czy samochody. Czy jest lepiej niż było kiedyś, czy gorzej? Podczas wykładu przedstawione zostaną dane z państwowej sieci pomiarowej (GIOŚ), jak również dane z wykonywanych przez nas pomiarów mobilnych oraz dane z czujników niskokosztowych pracujących w uruchomionej w ramach projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL sieci pomiarowej, obejmującej Bydgoszcz i sąsiednie miejscowości.

• Na zajęcia pt. Poprawa jakości powietrza – czy problem wciąż aktualny?, które odbędą się w godz. 16:00-16:25, zapraszamy przede wszystkim młodzież szkół podstawowych (klasy 7-8), młodzież szkół licealnych, zawodowych i techników, studentów, dorosłych i seniorów.
    W czasie wykładu zastanowimy się, czy możemy zrezygnować z użytkowania pozaklasowych kopciuchów, gdyż rok 2024 to data graniczna wielu uchwał antysmogowych. Należy mieć na uwadze, że mimo obserwowanej w ostatnich latach poprawy, zła jakość powietrza to wciąż poważny problem. Polska wciąż jest w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o zanieczyszczenie pyłem zawieszonym i benzo-a-pirenem. Sytuacji nie poprawiają również kryzysy, których doświadczamy w ostatnich latach. Czy jesteśmy na to gotowi?

Program XIII edycji dostępny jest pod adresem: https://panel.festiwalnauki.bydgoszcz.pl/Public/EventList

Do zobaczenia na XIII Bydgoskim Festiwalu Nauki!