Planeta vs. tworzywa sztuczne – Dzień Ziemi 2024
Miliony ludzi na całym świecie obchodzą 22 kwietnia Dzień Ziemi. Wydarzenie to zostało zapoczątkowane w 1970 w Stanach Zjednoczonych, celem podkreślenia znaczenia ochrony środowiska.
Temat przewodni w 2024 roku to „Planeta kontra plastik”. Celem jest podniesienie świadomości szkód spowodowanych zanieczyszczeniem plastikiem dla zdrowia ludzkiego i naszej planety. Pamiętajmy, że nasze codzienne działania mają wpływ na środowisko w którym żyjemy!
Poprzednie wydarzenia obejmowały szereg problemów środowiskowych, od zmian klimatycznych i czystej energii po ochronę gatunków i korzyści z sadzenia drzew (notatki o Dniu Ziemi 2022 i 2023 znajdziecie tutaj i tutaj).
Tegoroczne wydarzenie poprzedza historyczny traktat ONZ w sprawie tworzyw sztucznych, który ma zostać uzgodniony do końca 2024 r. Celem jest określenie zasad produkcji, wykorzystania i utylizacji tworzyw sztucznych. Ponad 50 krajów wezwało do redukcji zanieczyszczenia plastikiem do 2040 roku. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą pójść dalej i wzywają do 60% zmniejszenia produkcji wszystkich tworzyw sztucznych do 2040 roku. Ostatecznym celem jest osiągnięcie przyszłości wolnej od plastiku. Jak to osiągnąć? Poprzez:
- Prowadzenie akcji informujących społeczeństwo o szkodliwym wpływie plastiku na ludzi, zwierzęta i różnorodność biologiczną.
- Zwiększenie liczby badań naukowych nad szkodliwością plastiku.
- Wycofywanie wszystkich jednorazowych tworzyw sztucznych do 2030 roku.
- Stosowanie przedmiotów wielokrotnego użytku.
- Ograniczanie zakupu nowej odzieży – inwestowanie w ubrania dobre gatunkowo, które posłużą nam dłużej.
Tworzywa sztuczne stanowią ogromny problem środowiskowy zagrażający naszemu zdrowiu. Rozkładając się na mikroplastiki, uwalniają toksyczne chemikalia, które zanieczyszczają glebę, trafiają do rzek i oceanów. Ponadto krążą w powietrzu, którym oddychamy.
Mało kto zwraca uwagę, że plastik to jedna z bardziej szkodliwych substancji zanieczyszczających nasze środowisko. Jak oddziałuje?
- przyczynia się do wzrostu kubatury odpadów, których magazynowanie lub przetwarzanie obciąża środowisko.
- na oceanach jest jednym z głównych składników tzw. „wielkich plam śmieci”.
- jako tzw. mikroplastik zanieczyszcza powietrze.
- również jego produkcja (a zwłaszcza pozyskiwanie surowców) nie jest obojętna dla środowiska.
- poważnym problemem jest też utylizacja plastiku.
- należy również wspomnieć o problemie spalania plastikowych odpadów w domowych piecach…
Jak obchodzony jest Dzień Ziemi?
Na stronie earthday.org można zobaczyć, jak w różnych częściach świata obchodzony jest Dzień Ziemi. Zespół naszego projektu uczestniczył w Dniu Ziemi w Bydgoszczy i w Środzie Śląskiej.
W Bydgoszczy w dniu dzisiejszym uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej nr 10 uczestniczyli w zajęciach „Czy zje nas SMOG?”. Jutro odwiedzimy Szkołę Podstawową nr 58!
W Środzie Śląskiej ponad 100 uczniów uczestniczyło w wykładach będących częścią realizowanego w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 konkursie pt. „Dolny Śląsk żegna kopciuchy”. Młodzież wysłuchała prezentacji „Komin-morderca?” oraz „Co wiemy o kopciuchach?”.
Poniżej krótka fotorelacja z wydarzeń.