Dzień Czystego Powietrza 2024

Dziś obchodzimy Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Arka z Bielska-Białej. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza i promowanie działań na rzecz jego poprawy. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz, gdy jesienno-zimowa aura i początek sezonu grzewczego przyczyniają się do znacznego pogorszenia warunków aerosanitarnych na co zwracamy uwagę w naszych prognozach jakości powietrza dla Wrocławia i Bydgoszczy w naszych mediach społecznościowych (facebook, instagram).

Sprawdzaj jakość powietrza!

Nadchodzące chłodniejsze miesiące oznaczają wzrost zapotrzebowania na ciepło, co sprawia, że częściej korzystamy z pieców i kominków. Niestety, prowadzi to do wzrostu emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłu zawieszonego, który jest głównym składnikiem smogu. Więcej informacji o tym, czego możemy się spodziewać w najbliższych tygodniach, znajdziecie w naszych publikacjach na przykład tutaj lub tutaj.

Planując aktywność na zewnątrz, wietrząc pomieszczenia sprawdzaj aktualną jakość powietrza! Zanieczyszczenia powietrza mają duży wpływ na nasze zdrowie i czasami warto zostać w domu – zalecenia zostały określone w Polskim Indeksie Jakości Powietrza.

Pomiary jakości powietrza w Polsce prowadzone są przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska – bieżące dane pomiarowe można zleźć tutaj. Wyniki pomiarów jakości powietrza dla Bydgoszczy, Wrocławia i wybranych miejscowości sąsiednich z wykorzystaniem naszej sieci pomiarowej znaleźć można na stronie: https://airquality.uni.wroc.pl.

Rozmawiajmy o zanieczyszczeniach powietrza!

W Dniu Czystego Powietrza spotkaliśmy się z uczniami klas 7-8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeptowie, którzy wzięli udział już w IV edycji organizowanego przez nas konkursu “Pogoda na SMOG, czyli o tym, kiedy i dlaczego jakość powietrza jest zła”.  Konkurs ten ma na celu wprowadzenie uczniów w problematykę jakości powietrza. Przed grą Kahoot, w trakcie zajęć edukacyjnych, uczniowie poznają, jak zmieniała się jakość powietrza na przestrzeni lat, jak warunki atmosferyczne wpływają na jego stan i jakie zjawiska sprzyjają powstawaniu smogu, a także czy podejmowane przez nas działania mogą przynieść korzystne efekty.

Osoby zainteresowane współpracą lub udziałem w zajęciach zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem: mappingair@uwr.edu.pl. Pamiętajcie, zajęcia prowadzimy jeszcze tylko przez miesiąc!