Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Na tropie czystszego powietrza”!

O KONKURSIE

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu “Młodzi reporterzy na rzecz czystszego powietrza”, realizowanego w ramach Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu to NA TROPIE CZYSTSZEGO POWIETRZA. Wpisując się w ogólnopolską akcję #zostańwdomu zachęcamy do wysyłania prac plastycznych.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń powietrza i możliwości poprawy jakości powietrza. Problematykę konkursu można streścić w następujących pytaniach:

1. Kiedy powietrze jest zanieczyszczone, a kiedy czyste?
  2. Jakie są najważniejsze źródła zanieczyszczeń powietrza?
  3. Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie i środowisko, co zyskujemy oddychając czystym powietrzem?
  4. Jak poprawić jakość powietrza w naszej okolicy?

Chcielibyśmy, aby uczestnicy w swoich pracach spróbowali odpowiedzieć na te pytania, lub zilustrować powiązane z nimi problemy, podążając TROPEM CZYSTSZEGO POWIETRZA.

KATEGORIE KONKURSOWE

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z terenu Wrocławia i okolic Wrocławia oraz z terenu Miasta Bydgoszczy. Zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych:

I kategoria – dzieci w wieku szkolnym klasy 1 – 4
II kategoria – dzieci i młodzież w wieku szkolnym klasy 5 – 8
III kategoria – młodzież szkół ponadpodstawowych

FORMA PRAC KONKURSOWYCH

Praca plastyczna w technice dowolnej (np. rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, wycinanka)

1. forma konkursowa przeznaczona dla I, II i III kategorii wiekowej,
  2. praca powinna być wykonana na papierze, preferowany format A3,
  3. praca płaska bez użycia materiałów sypkich, np. ryż, kasza, brokat
  4. wyklucza się użycie grafiki komputerowej

Plakat:

1. forma konkursowa przeznaczona dla II kategorii wiekowej,
  2. praca powinna być wykonana na brystolu o formacie papieru A2 (420 x 594 mm) lub A3 (297 x 420 mm),
  3. praca płaska w technice dowolnej bez użycia materiałów sypkich np. ryż, kasza, brokat.

Komiks:

1. forma konkursowa przeznaczona dla III kategorii wiekowej,
  2. historia rysunkowa musi być zawarta na 6 stronach formatu A5 (2 strony okładki + 4 strony komiksu),
  3. na stronie powinny być nie więcej niż 4 rysunki – scenki,
  4. rysunek można wykonać kredkami ołówkowymi, świecowymi, ołówkiem, pisakiem, flamastrem, teksty w komiksie powinny być pisane czarnym cienkopisem, tak aby były czytelne.
NAGRODY DLA ZWYCIĘZCÓW

I miejsce Zegarek smart watch Garmin Forerunner 235
II miejsce Aparat Fuji Film Instax Mini
III miejsce Słuchawki JBL Live 400 BT

ZGŁOSZENIE UDZIAŁU W KONKURSIE

Prace konkursowe wraz z załącznikami można wysyłać do dnia 20.05.2020 na adres:

EDYCJA WROCŁAWSKA

Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego
Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery
ul. Kosiby 8

Osoba upoważniona do udzielania informacji na temat konkursu:
Katarzyna Rutkowska, tel. 71 348 54 41
e-mail: mappingair@uwr.edu.pl

EDYCJA BYDGOSKA

Urząd Miasta Bydgoszczy
Wydział Zintegrowanego Rozwoju
Referat Polityki Środowiskowej
ul. Grudziądzka 9-15

Osoba upoważniona do udzielania informacji na temat konkursu:
Beata Brzozowska-Michałek, tel. 52 58 58 217,
e-mail: beata.brzozowska@um.bydgoszcz.pl

REGULAMIN KONKURSU

Poniżej znajdą Państwo regulaminy wrocławskiej i bydgoskiej edycji konkursu, wraz z dodatkowymi materiałami do pobrania.

Konkurs Na tropie czystszego powietrza organizowany jest w ramach projektu pt. Czy wiesz czym oddychasz? – kampania edukacyjno – informacyjna na rzecz czystszego powietrza \ LIFE-MAPPINGAIR/PL realizowanego w ramach instrumentu finansowanego UE LIFE oraz dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.