Dzień Czystego Powietrza 2023

Dzisiaj, 14 listopada, świętujemy Dzień Czystego Powietrza! Ta wyjątkowa data została zaproponowana przez Fundację Ekologiczną Arka z Bielska-Białej w 2005 roku, aby podkreślić problem niskiej emisji w zanieczyszczeniach powietrza. To doskonały dzień na uświadomienie sobie, jak ważne jest dla nas czyste powietrze.

Powietrze, które wdychamy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, a problem “smogu”, zarówno zimowego jak i letniego staje się coraz bardziej palący. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości powietrza poprzez codzienne działania. Pamiętajmy o tym, gdy podejmujemy decyzje dotyczące ogrzewania czy korzystania z różnych źródeł energii.

W związku z dzisiejszym świętem, serdecznie zapraszamy na poniższe wydarzenia:

• Wykład dr Tymoteusza Sawińskiego, kierownika naszego projektu, zatytułowany “Czy poprawia się jakość powietrza? W przededniu istotnych terminów dla uchwały antysmogowej”. Wykład odbędzie się podczas spotkania Polskiego Towarzystwa Geofizycznego – Oddziału Wrocławskiego, 15 listopada o godzinie 14:30 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu,

• Zajęcia pt. „Jakość powietrza w górach i dolinach, czyli czym oddychamy podczas zimowych wypadów?”, organizowane 17 listopada w naszym Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery które przeprowadzi mgr Magdalena Korzystka-Muskała,

• W dniach 17 i 18 listopada w gmachu głównym UWr odbędą się zajęcia pt. „Historyczne kominy – smogowy portret Wrocławia” autorstwa Tymoteusza Sawińskiego i Magdaleny Korzystki-Muskały, na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego,

• W Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery wykład zatytułowany „Sadza w atmosferze – zanieczyszczenie, które wpływa na klimat” wygłosi dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz, a prof. Krzysztof Migała zaprasza na prelekcję „Arktyka w globalnym systemie klimatycznym”,

• W Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego dr Anna Grochowska zabierze Państwa w podróż przez “Miasto z klimatem – urbanistykę a zmiany klimatu”,

• Zapraszamy również na otwarty wykład „GIS w pomiarach jakości powietrza”, który w dniu 15 listopada poprowadzi mgr inż. Sandra Nguyen Van oraz mgr inż. Michał Dudek. Wykład odbędzie się na Uniwersytecie Przyrodniczym w ramach obchodów X Wrocławskiego GISDay.

Szczegółowe informacje na temat spotkań i prelekcji znajdziecie na stronie https://mappingair.meteo.uni.wroc.pl/2023/11/dni-klimatu-wroclawskiego-srodowiska-akademickiego-2023/ oraz https://www.facebook.com/WroclawskiGISDay/, a także na naszym profilu na Facebooku. Dołączcie do naszych wydarzeń i poszerzcie swoją wiedzę na temat klimatu i badań jakości powietrza!