Kujawsko-pomorskie żegna się z kopciuchami!

Pomimo że w całym regionie funkcjonuje wciąż 127 tysięcy kopciuchów (tj. kotłów niespełniających wymogów klasy 3 wg normy PN-EN 303-5:2012), to zakaz ich użytkowania zgodnie z uchwałą antysmogową wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.

27 listopada 2023 r. Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego podjął decyzję, by nie wydłużać czasu na dostosowanie systemów grzewczych do standardów środowiskowych. O zmianie decyzji zdecydował wynik konsultacji społecznych i argumenty dotyczące zdrowia publicznego.

Początkowo Zarząd województwa rozważał wydłużenie terminu wymiany pieców pozaklasowych do roku 2029 powołując się na ubóstwo energetyczne wielu rodzin oraz obecną sytuacją na rynku paliw (więcej o projekcie zmiany uchwały pisaliśmy tutaj).

Przypominamy, ze przyjęta w czerwcu 2019 roku uchwała antysmogowa dla województwa kujawsko-pomorskiego wskazuje nie tylko ograniczenia w użytkowaniu urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ale również wprowadziła ograniczenia w spalaniu paliw najgorszej jakości, tj.:

  • węgla brunatnego,

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

  • węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm powyżej 15%,

  • biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%.

Kolejną datą graniczną dla województwa jest rok 2028 – do tego czasu wymianie mają podlegać urządzenia grzewcze spełniające wymagania 3 i 4 klasy. Dodatkowo w 8 miejscowościach województwa (tj. Bydgoszczy, Ciechocinku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Nakle nad Notecią, Toruniu, Włocławku oraz uzdrowisku Wieniec-Zdrój w gminie Brześć Kujawski) zmiana uchwały antysmogowej z 2021 roku wprowadza od 2030  roku zakaz użytkowania kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe, jeżeli istnieje możliwość przyłączenia budynku/lokalu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a sieć ta zlokalizowana jest na terenie bezpośrednio przylegającym do działki, na której znajduje się instalacja.

Wymiana systemu ogrzewania wymaga zaangażowania mieszkańców w sam proces wymiany pieca, jak i nakładu środków finansowych niejednokrotnie przekraczających budżet domowy. Na 16 stycznia 2024 roku został wyznaczony termin okrągłego stołu, który będzie radził nad tym jak przyspieszyć realizację uchwały antysmogowej i jak pomóc w dostosowaniu się do jej wymogów osobom i instytucjom, których na to nie stać.

 

Materiał źródłowy: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/…/41249-okragly-stol…